Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/206

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Można tym sposobem piec inne duże ryby, jako to: sandacza, łososia i t. d.
W poście zamiast masła użyć można pół szklanki oliwy.

8. Szczupak na rosole burakowym.
Proporcja: 4—5 f. szczupaka, soli, ½ garnca rosołu bur., 2 cebule, 1 pietr., 1 marchew, 5 ziarn pieprzu, 2—3 liści bobk., 1 burak, 1 łyżeczka kminu, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki. Zamiast masła można ½ szkl. oliwy.

Oczyścić, pokrajać i osolić na godzinę szczupaka. Nastawić pół garnca rosołu burakowego, wrzucić parę cebul, pietruszki, marchwi, trochę pieprzu i liścia bobkowego, parę goździków, utarty ćwikłowy burak, zagotować to mocno, i przecedzić na ułożonego w drugim rondlu, i posypanego kminem szczupaka; przykryć i gotować na mocnym ogniu. Roztopić łyżkę sporą masła, rozbić z łyżką mąki, wlać to do ryby, na dogotowaniu, i potrzymać na ogniu, póki sos nie zrobi się zawiesisty.
W poście można zamiast masła użyć pół szklanki oliwy.

9. Szczupak z sosem rumianym.
Proporcja: 4—5 f. szczupaka, soli, 1½ łyżki masła, 1 seler, 2 marchwi, 1 cytryna, 1 łyżka mąki, 2—3 kawał. cukru, ½ kwarty buljonu.

Pokrajać i posolić oczyszczonego szczupaka, włożyć do rondla kawałek masła, pokrajać drobno główkę selera, parę marchwi, położyć na to rybę, osypać drobno pokrajaną cytryną, przykryć i tuszyć. Gdy się ryba ugotuje, wyjąć i trzymać na cieple, aby nie ostygała, zakrywając pokrywą. Do sosu wytuszonego wrzucić jeszcze trochę masła, wsypać łyżkę mąki i podrumienić; dodać trochę podpalonego cukru, pół kwarty buljonu, wszystko