Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/192

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


26. Podróbki gęsie z sosem śliwkowym.
Proporcja: Podróbki od 2 gęsi, 1 march., 1 pietr., 1 por, 1 cebula, 1 kwarta śliwek, 4—5 łyżek krwi, 2 łyżki octu, 1 łyżka mąki, 2 goździki, 3—4 kaw. cukru.

Ugotować z różną włoszczyzną podróbki, a osobno na miękko kwartę śliwek, zmieszać je z półkwartą smaku od podróbek i przecedzić przez sito; rozbić z kilku łyżkami krwi gęsiej, wlać parę łyżek octu, mąki, parę goździków, trochę cukru, jeszcze raz to wszystko przecedzić, zagotować mocno, i zalać podróbki.

27. Kaczki na pieczyste.
Proporcja: 2—3 kaczki, soli, ½ łyżeczki kminu, trochę majranu, kilkanaście jabłek, 1 łyżka masła, 2—3 łyżek buljonu.

Oczyszczone i osolone kaczki natrzeć kminem i majranem na wierzchu i we środku, nadziać krajanemi kwaśnemi jabłkami i piec na brytfannie. Z początku podlać trochę buljonu lub wody, aby się nie przypalily, potem smarować masłem, często obracając, aby się równo z obu stron dopiekły.
Kaczki tłuściejsze i starsze można przyrządzać tak, jak się wyżej powiedziano o gęsi z jabłkami.

28. Potrawka z kaczki z sosem białym.
Proporcja: 2-3 kaczki, soli, 1 march., 1 pietr., 1 por, 1 cebula, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 1 szkl. śmietany, zielonej pietruszki, 5—6 ziarn pieprzu ang., 3 liście bobkowe.

Rozebrać kaczkę na cząstki, posolić i ugotować ją na miękko w wodzie z włoszczyzną. Rozpuścić łyżkę masła, rozrobić je ze sporą łyżką mąki, rozprowadzić smakiem od kaczki, wlać kilka łyżek kwaśnej śmietany, zagotować mocno mieszając, przecedzić przez sito, wsypać