Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/183

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
6. Kapłon na pieczyste.
Proporcja: 1 kapłon, soli, 1 łyżka masła, 1—2 sucharków.

Oczyścić, oprawić kapłona, posolić, owinąć w papier i piec na rożnie, lub na brytfannie, polewając masłem. Gdy będzie gotowy, osypać sucharkiem i oblać ściekłem masłem.

7. Kury lub kapłony z sardelowym sosem.
Proporcja: 2 kapłony, soli, ½ f. słoniny, 1 łyżka masła, sos buljonowy z cytryną i sardelowem masłem. — Sos szampjonowy: 6 szampjonów, 1 łyżka octu, 1 łyżka masła, ¼ cytryny, kawałeczek buljonu, soli. Sos szalotkowy: 1 kwarta szalotki, 1—1½ łyżki masła, 2—3 kawałków cukru, 1½ szkl. buljonu.

Oczyszczone i skruszałe kapłony posolić, obłożyć plastrami słoniny, owinąć papierem, wysmarowanym masłem i piec na rożnie, polewając masłem. Wydając zalać mocnym, buljonowym sosem, zaprawionym cytryną i sardelowem masłem.
Dla odmiany można kapłony dać z szampjonowym sosem: obrać świeże szampjony, pokrajać, włożyć do wody z łyżką octu, wybrać, gdy osiągną, włożyć do rondelka z łyżką rozpuszczonego masła, wcisnąć cytrynę i tuszyć pod pokrywą, z dodaniem pod koniec kawałka buljonu. Zagotować i zalać gorącym sosem utuszone lub upieczone kapłony.
Chcąc jeszcze odmiennie dać kapłona, należy po upieczeniu wyżej wskazanym sposobem, zalać następującym sosem: zagotować kwartę szalotki, obrać z łuski, włożyć do rondelka z dodaniem trochę masła, sporego kawałka cukru, zalać buljonem i gotować; skoro się wysadzi i krótki sos zostanie, zmieszać ze ściekłym od kapłonów sosem, i zalać je na półmisku.