Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/155

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


36. Potrawka z główki i nóżek cielęcych, inaczej.
Proporcja: 1 główka i nóżki cielęce, 1 marchew, 1 cebula, 1 por, 1 seler, 1 pietr. kilka ziarn pieprzu ang. i prost., 2—3 liści bobk., soli, 1 łyżka masła, 1 kwarta buljonu, 1 łyżka mąki. Można dodać: 1 szkl. śmietany, ½ cytryny.

Główkę i nóżki wymoczyć, i gotować do miękkości w zasolonej wodzie z włoszczyzną. Ostudzić, wyjąć oczy, oddzielić szczęki, zdjąć białą skórkę z podniebienia i ozora, wyłamać i odrzucić zęby, rozczepić głowę, mózg posolić i popieprzyć, a z nóżek wyjąć kopytka. Roztopić łyżkę masła, podrumienić w niem trochę mąki i drobno usiekaną sparzoną cebulę, rozprowadzić buljonem, dodać trochę pieprzu prostego i angielskiego, włożyć głowę i nóżki, razem przegotować i wysadzić; poczem wyłożyć zgrabnie na półmisek i zalać tym sosem.
Dla odmiany można zalać główkę białym sosem ze śmietaną i w kostki pokrajaną cytryną, lub po jej ugotowaniu, oblać rumianem masłem z sucharkiem.

37. Nóżki cielęce smażone w cieście.
Proporcja: 6—8 nóżek cielęcych, 1½ łyżki mąki, 3 jajka, soli, 2 łyżki masła.

Odgotować nóżki w zasolonej wodzie, wyjąć kostki i wzdłuż przez połowę między kopytkami przekroić. Rozbić kilka żółtek z trochą mąki i wody, aby ciasto było rzadkie, jak na naleśniki, włożyć pianę z białek, maczać w tem nóżki i smażyć w roztopionem maśle.

38. Wątróbka cielęca tuszona z winem.
Proporcja: 1 duża wątróbka cielęca, soli, 4—5 ziarn pieprzu prostego i angielskiego, 3—4 goździków, ½ szkl. wina, 2 cebule, ½ łyżki mąki, ½ szkl. buljonu, 1 łyżka masła, 1 marchew, ½ pietr., ½ pora, ½ selera.

Ociągniętą ze skórki wątróbkę wypłókać i pokrajać w kawałki. Rozpuścić łyżkę masła, podsmażyć w niem