Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/154

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.


posolić; rozpuścić kawałek masła, wlać do rondla, ułożyć w nim zrazy, posypać drobno krajaną sparzoną cebulą, marchwią, pietruszką, i tuszyć do zarumienienia. Wyjąć zrazy z rondla, włożyć do sosu łyżkę masła, trochę mąki, zarumienić mocno, wycisnąć sok z cytryny, przecedzić przez sito, zagotować i zalać zrazy.

35. Potrawka z główek cielęcych smażonych.
Proporcja: 2 główki cielęce, 2½ łyżki masła, 1—2 marchwi, 1 pietr., 1 seler, 1 por, 2 cebule, 8—12 ziarn pieprzu ang., 3—4 liści bobk., soli, 3 jaja, szczyptę prost. i ang. pieprzu, 3—4 łyżek tartego sucharka, 3—4 kawał cukru, ⅛ f. suchego buljonu, 1 cytryna, ½ łyżki mąki. Do mózgu: 2 żółtka, 1 jaje, 1—2 łyżek bułki, soli, pieprzu, ½ łyż. masła.

Oczyszczone główki cielęce rozciąć na połowę, wyjąć mózgi, wymoczyć, główki ugotować w rozsolonej wodzie z pieprzem, liściem bobkowym i włoszczyzną, a smak od nich przecedzić. Podsmażyć trochę usiekanej i sparzonej cebuli w łyżce masła, skoro trochę ostygnie, zmieszać z trzema rozbitemi jajami, szczyptą angielskiego i prostego pieprzu; pokrajać główki na zraziki, maczać w tej masie, osypać sucharkiem, ułożyć na wysmarowaną masłem patelnię lub blachę i zarumienić w piecu. Na wydaniu zalać następującym sosem: podsmażyć trochę mąki w łyżce masła, włożyć trochę cukru, wlać pół kwarty smaku od główki, kawałeczek suchego buljonu, pogotować dobrze na wolnym ogniu, nakoniec włożyć w kostki pokrajaną cytrynę, wyjąwszy pestki, jeszcze zagotować i zalać tem główki.
Można do tego użyć i nóżki, wyjąwszy z nich kostki po ugotowaniu.
Mózg ociągnięty pokrajać, zmieszać z 2-ma żółtkami i całem jajem, posolić, popieprzyć, zmieszać z tartą bułeczką, nałożyć tym farszem czerepki, z których się wydobył przed ugotowaniem, skropić masłem, opiec i ułożyć na potrawkę na wydaniu.