Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/153

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
32. Zraziki cielęce z łazankami.
Proporcja: 3—4 f. cielęciny, 1 cebula, 2½ łyżki masła, 2—3 łyżek tartego chleba, soli, trochę zielonej pietruszki, szczypta gałki muszkat., 3—4 łyżek śmietany, 1 łyżka kaparów, 2—3 sucharków, 1 szkl. buljonu i ½ łyż. mąki. Na łazanki: 1 szklanka mąki, 1 jaje, trochę soli.

Pokrajać na cienkie zrazy cielęcinę, ułożyć na roztopione masło, posypać usiekaną sparzoną cebulę i tartym chlebem i tuszyć na wolnym ogniu. Zrobić łazanki zwyczajne, odgotować, przelać zimną wodą, zmieszać z roztopionem masłem, dodać trochę usiekanej zielonej pietruszki i gałki muszkatołowej. Wysmarować rondel masłem, wysypać sucharkiem, położyć rząd łazanków, rząd zrazików, i tak postępować aż do końca; nakoniec zalać śmietaną i wstawić do pieca. Na wydaniu wywrócić jak babkę na półmisek, i zalać blado-rumianym sosem buljonowym z kaparami.

33. Zraziki cielęce, angielskie.
Proporcja: 3—4 f. cielęciny, 2 łyżki masła, kilka cebul, soli, 3—4 łyżek buljonu.

Pokrajać mięso na zrazy, i mocno wybić. Usiekać drobno cebulę, sparzyć ją, wycisnąć z niej gorycz, podsmażyć w maśle, wytrzeć tem rondel i osypać sucharkiem. Ułożyć rząd zrazów, rząd cebuli podsmażonej w maśle, i znowu to samo powtórzyć, aż się wszystko ułoży. Tuszyć na wolnym ogniu lub na węglach pod pokrywą, a przed wydaniem wlać kilka łyżek buljonu i z nim jeszcze podtuszyć. Ostatni rząd z wierzchu powinien być z masła.

34. Zrazy cielęce z sokiem[1] cytrynowym.
Proporcja: 3—4 f. cielęciny, 1½ łyżki masła, soli, 1—2 cebul, 2 marchwi, 1 pietruszka, ½ łyżki mąki, ½ cytryny.

Pokrajać wpoprzek na zrazy cielęcinę, wybić dobrze,

  1. Przypis własny Wikiźródeł W spisie treści „sok“ określany jest jako „sos“. Trudno jednoznacznie wskazać która z wersji była zamierzona przez autorkę.