Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/144

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  rowane różnymi piklami lub odgotowanemi i pokrajanemi w kostkę amoretkami.

  10. Kotlety siekane z sosem.
  Proporcja: 2—3 f. mięsa mięk., trochę soli i pieprzu. ½ bułki franc., 2 lyżki masła, 2 jaja, 4—5 sucharków.
  Do sosu: 1 łyżka masła i 1 łyż. mąki, 2—3 kawał. cukru, 2 łyżki octu, ½ cytryny, 1 łyżka kaparów.

  Wykroić z żeber cielęcych mięso, wyżyłować, usiekać drobno, posolić, popieprzyć, rozbić mocno jedno jajko, zmieszać z mięsem, dodać trochę w mleku umoczonej bułki, lub utłuczonego sucharka, kawałek niesłonego masła, wymieszać wszystko i usiekać. Robić z tego farszu kotlety, powkładać kostki, umaczać w rozbitych jajach, osypać sucharkiem, i smażyć w maśle na rumiano. Zamiast sucharka, można użyć do farszu parę dużych ugotowanych kartofli.
  Na sos: podrumienić trochę cukru i masła, podsmażyć w niem łyżkę mąki, rozprowadzić wygotowanym z kostek kotletowych lub innym buljonem, wlać parę łyżek octu, zagotować i zalać tem kotlety.
  Dla odmiany, można włożyć pokrajaną w talerzyki cytrynę, marynowane grzybki lub kapary, zagotować sos z nimi i zalać.

  11. Kotlety siekane w foremkach.
  Proporcja: jak na kotlety siekane Nr 10. Dodać: pietruszki zielonej i skórki cytrynowej, 2 łyżki masła, ½ cebuli, 1 łyżka mąki, ¼ f. szynki, 1 kwarta słodk. śmietaniki, 2—3 łyżek tartego sera.

  Wysmarować masłem patelnię, osypać ją zieloną usiekaną pietruszką i cytrynową skórką, ułożyć na niej siekane kotlety i trochę z obu stron podsmażyć. Porobić skrzyneczki z papieru, odsmażyć je w maśle, włożyć do każdej po kotlecie i zalać następ. sosem: podsmażyć