Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/125

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
1 kwaterka wina, 2—3 łyżek buljonu, soli, ½ cytryny, 1 łyżka mąki, 1 szkl. śmietany, 1 łyżka kaparów, parę łyżek sucharka.

Pokrajać mięso wołowe od krzyżówki na grube zrazy, wybić mocno, osolić i podtuszyć w łyżce masła z cebulą i różną włoszczyzną. Podsmażyć w maśle trochę tartej bułeczki, dodać trochę pieprzu, kilka utłuczonych goździków, osypać tem zrazy, przykryć drugimi, wlać trochę wina i buljonu, zacisnąć cytryną, nakryć i tuszyć do miękkości; poczem osypać zlekka mąką, wlać szklankę świeżej śmietany, włożyć trochę drobno usiekanych kaparów i jeszcze podtuszyć.

35. Sztuka mięsa zrazowa z jarzynami.
Proporcja: 7 f. mięsa wołowego, 2—3 march., 1 pietr., 2—3 cebul, 1 brukiew, 1 główka kapusty, 2 galarepy, 10 ziarn pieprzu ang., 3—5 liści bobk., 1 szkl. buljonu, 2 łyżki masła, ciasta do oblep.

7 funtów mięsa tłustego od krzyżówki pokrajać na zrazy i trochę wybić. Wziąć trochę liścia bobkowego i pieprzu angielskiego, pokrajaną w duże kostki marchew, pietruszkę, kapustę twardą, pokrajaną na kilka części, cebulę, brukiew, galarepę i układać w rondlu następującym sposobem: wlać na spód trochę roztopionego masła, i rząd wyżej wymienionych jarzyn ściśle ułożyć, potem rząd zrazów, i z wierzchu posolić, znowu kłaść jarzyny i tak postępować rzędami aż do wierzchu i zupełnej pełności rondla, uciskając szczelnie. Zalać szklanką tłustego,, mocnego buljonu, zakryć szczelnie pokrywą, oblepić szpary ciastem, na nie paskiem płótna, aby para nie uchodziła, i postawić na płycie, niech się trzy godziny tuszy na wolnym ogniu.

36. Sztuka mięsa zrazowa, faszerowana.
Proporcja: 4—5 f. mięsa wołow., ½ f. łoju, 3—4 jaj, 3—4 łyżek sucharka, 3—4 ziar. prost. pieprzu, tyleż angielskiego,