Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/118

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

czyzny, położyć rzędami kotlety, masło, cytrynę pokrajaną w talerzyki, a skoro się napełni, przykryć pokrywą, oblepić szpary ciastem i wstawić do pieca, jak na chleb wypalonego. Po upieczeniu podać na stół w tym samym tygielku.

21. Polędwica duszona z winem.
Proporcja: 3—5 f. polędwicy, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 2—5 kawał. cukru, 1 kwaterka wina, ⅓ f. słoniny, soli i octu, trochę buljonu.

Naszpikowaną i osoloną polędwicę upiec na rożnie do połowy, polewając masłem i octem; sos z niej powinien ściekać na brytfannę. Podpalić kilka kawałeczków cukru, wsypać łyżkę mąki, zmieszać z sosem od polędwicy, wlać kwaterkę wina, trochę buljonu, zalać tem pokrajaną i ułożoną w rondlu polędwicę, i tuszyć na węglach przewracając.

22. Polędwica we własnym sosie.
Proporcja: 3—5 f. polędwicy, 1 łyżka mąki, 1½—2 łyżek masła, kilka łyżek buljonu i soli.

Pokrajać polędwicę na grube kawałki, spłaszczyć trochę, maczać w sklarowanem maśle, ułożyć na pokrywę i smażyć na mocnym ogniu, przewracając kilka razy. Skoro będzie prawie gotowa, zlać masło, podsmażyć w niem łyżkę mąki, zmieszać z kilku łyżkami buljonu, zagotować i zalać ułożoną na półmisku polędwicę.

23. Polędwica po wiedeńsku.
Proporcja: 3—5 f. polędwicy, 1½ ćwierci f. słoniny, 1 łyżka masła, soli, octu, 2 łyżki mąki, 2 łyżki śmietany, 2 marchwi, 1 pietr., 1 cebula, 2—3 liści bobk., 3—5 goźdz., 4 ziarna prost. i 6 ang. pieprzu, ½ garnca kartofli.

Oczyścić polędwicę z żył i zbytniej tłustości, włożyć do glinianej misy, zalać octem napół z wodą, osypać kra-