Strona:KsiegaPamiatkowaMiastaPoznania378.jpg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

demokracja wzięły po 2 mandaty, lewica socjalistyczna 5. Stosunek ugrupowań 40:9:9. Pozostałe dwa mandaty przypadły Niemcom [ostatni raz).
W r. 1925 zdobył blok Koła Obywatelskiego wspólnie z Chrześcijańską Demokracja 34 mandaty, inwalidzi 2, N. P. R. 15, Związek lokatorów 1, P. P. S. 8 mandatów. Stosunek ugrupowań 36:16:8.
W konstelacji takiej zawsze tworzyły większość Koło Obywatelskie wspólnie z chrześcijańską Demokracją. Mimo wiec rozproszenia partyjnego przy proporcjonalnych wyborach rada miała stałą i równą większość. I jeżeli miasto Poznań mogło w ciągu ostatniego dziesięciolecia poszczycić się jasną, ściśle wytkniętą i dochowaną linią rozwoju prac i przedsięwzięć, to stałość większości rady miejskiej niewątpliwie rozwój taki popierała. W istniejącym układzie sił odgrywa rolę języczka u wagi element rzemieślniczy, który w niektórych sprawach ma własną orjentację i odpowiedni wpływ wywiera. Niema naogół znaczenia kwestja większości w radzie miejskiej dla spraw natury socjalnej, w tej bowiem dziedzinie stronnictwa rady miejskiej w Poznaniu w praktyce prawie żadnych nie wykazują różnic, choć programami teoretycznemi daleko zdają się odbiegać od siebie. Jest to zarazem jedyna dziedzina, któraby mogla uchodzić za niezabezpieczoną: że tak w istocie nie jest, dowodzi całe doświadczenie obecne. Mało jest kwestyj w radzie miejskiej, dotyczących spraw samorządu gminnego, które zależą od politycznego nastawienia jej członków, raczej więcej ważą poglądy ściśle indywidualne.
Jakkolwiek życie polityczne Poznania jest mocno rozdrobnione, ma on wyraźne i zdecydowane oblicze polityczne, do niedawna ściśle jednolite, w nowszym czasie bardziej rozdwojone, ale zawsze występują na wierzch kompleksy wielkie i silne. A to jest rzeczą ważną w czasie, gdy życiu politycznemu grozi zagubienie się w drobnych gromadkach i nadmiarze programów,