Strona:Kraków przewodnik dla zwiedzających z planem miasta.djvu/29

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

wel od strony zachodniej, znajduje się wejście do Smoczej Jamy, obszernej jaskini, wypłukanej przed wiekami falami morza.

Droga jezdna z Wawelu prowadzi nas na Stradom. Po stronie prawej przy pl. Bernardyńskim znajduje się

Kościół O.O. Bernardynów, fundowany przez kardynała Oleśnickiego w r. 1455. Pierwszy kościół gotycki został doszczętnie zniszczony podczas oblężenia Krakowa przez Szwedów w r. 1655, obecny w stylu barokowym pochodzi z r. 1680. We wnętrzu zwraca uwagę wspaniały barokowy ołtarz główny z obrazem Fr. Leksyckiego, oraz ciekawy obraz „Taniec śmierci” z XVII w.

Idąc ul. Stradomską, widzimy po stronie lewej okazały gmach Klasztoru XX. Misjonarzy, oraz

Kościół Misjonarzy (1719-32) z pięknym barokowym portalem, wzorowany na budowlach rzymskich. Wnętrze upiększają obrazy F. Konicza z pocz. XVIII w.

Następnie, przecinamy planty Dietlowskie, powstałe z końcem XIX w. na miejscu zasypanej odnogi Wisły i wchodzimy do dzielnicy żydowskiej KrakowaKazimierza, który do r. 1796 był zupełnie niezależnem i odrębnem miastem. Idziemy ul. Krakowską, poprzecinaną licznemi wąskiemi przecznicami i dochodzimy do dawnego rynku miasta Kazimierza, obecnie placem Wolnica nazwanego.


Krużganki w kościele OO. Augustjanów.


Druga z wyżej wspomnianych przecznic po prawej stronie — ulica Skałeczna prowadzi nas na Skałkę. Przy niej, po stronie, prawej, znajduje się kościół O. O. Augustjanów (św. Katarzyny), fundacji Kazimierza Wielkiego. Wejście do kościoła prowadzi od ul. Augustjańskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wewnątrz, zasługują na uwagę: wspaniały ołtarz główny będący niepośledniem dziełem snycerstwa krakowskiego, ośm dużych obrazów rozwieszonych na ścianach prezbiterjum pędzla krakowskiego malarza Dzwonkowskiego (pocz. XVII w.) oraz renesansowy pomnik Spytka Jordana. Warto też obejrzeć tu krużganki i ogród, znajdujący się za klasztorem, zaliczany do najpiękniejszych w Krakowie. Mury, otaczające ogród od północy są pozostałością dawnych murów obronnych miasta Kazimierza.