Strona:Kraków przewodnik dla zwiedzających z planem miasta.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
Rynek — pomnik A. Mickiewicza.

Władysław Jagiełło, a w refektarzu klasztornym spotykała się Jadwiga z ukochanym Wilhelmem. W r. 1289 uciekał stąd w przebraniu mnicha król Władysław Łokietek. Polichromja kościoła została wykonana przez T. Popiela (nawa) i St. Wyspiańskiego (prezbiterjum), którego też dziełem są wspaniałe witraże przy wielkim ołtarzu i nad głównem wejściem. Wielkie obrazy historyczne rozwieszone w prezbiterjum są dziełem Rossowskiego.

Po wyjściu z kościoła Franciszkanów, udajemy się z powrotem na ul. Grodzką.

W pierwszej przecznicy po stronie lewej (ul. Poselskiej) widzimy kościół św. Józefa (P. P. Bernardynek) fundowany w XVII. w. przez Biskupa Zadzika. Kościół ma wnętrze barokowe.

Idąc, mijamy pod Nr. 52 dawny gmach pojezuicki, obecnie siedzibę Sądu Apelacyjnego i przychodzimy pod
Kościół św. Piotra, zbudowany w latach 1596-1616. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce. Przed kościołem, stoją posągi apostołów z r. 1723, dłóta Canavesi. Monumentalna dwupiętrowa fasada, zakończona trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym Polski i Wazów, sprawia prawdziwie imponujące wrażenie. Wewnątrz kościoła, na środku prezbiterjum znajduje się grób ks. Piotra Skargi. Wśród zabytków kościoła warto poznać znajdujący się w prawem ramieniu nawy poprzecznej, oryginalny pomnik Branickich, pod którym prowadzi wejście do kaplicy M. B. Śnieżnej oraz znajdujący się w lewem ramieniu nawy poprzecznej pomnik A. Rohozińskiego i jego rodziny, przedstawiający Chrystusa jako „Ecce Homo”. W kaplicach należy zwrócić uwagę na przepyszną dekorację stiukową z pocz. XVII w., której autorem jest stiukator włoski Jan Falconi.
Z kościołem św. Piotra sąsiaduje
Kościół św. Andrzeja (P. P. Klarysek), który w r. 1241 oparł się najazdowi Tatarów. Jest to jedyny najstarszy w Krakowie, zabytek architektury romańskiej z pocz. XII w.