Strona:Konfitury, kompoty i inne konserwy owocowe.pdf/29

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.


VII
SOKI
I
KONSERWY
OWOCOWE
BEZ CUKRU

Takie soki i konserwy bardzo pożyteczne są zimą na lody, leguminy, zupy owocowe i t. p.
59.Sok żórawinowy. Najsmaczniejszy, najbardziej esencjonalny sok żórawinowy robi się w sposób następujący: zimą, gdy żórawiny dobrze przemarzną, wsypuje się je do kamiennego naczynia, nakłada pokrywę, zamazuje wkoło wosczyną, lub klajstrem i wstawia na noc w piec po chlebie, nazajutrz jeszcze gorące zlewa w niezbyt gęsty worek, cedzi, wyciska. Następnie należy jeszcze dać się dobrze ustać, scedzić sok czysty do butelek, mocno zakorkować i trzymać butelki leżąco w suchej piwnicy, lub śpiżarni.
60.Sok malinowy. Maliny leśne dojrzałe, lecz nie sfermentowane wsypać w garnek kamienny; garnek ten wstawić w duży rondel z gotującą wodą. Gdy maliny się rozgotują, wylać je na rozpięty na czterech nogach stołka muślin. Gdy ścieknie w podstawione naczynie, pozlewać w nieduże wysterylizowane buteleczki, zakorkować mocnemi korkami równo z płynem, osmolić, lub też zalać parafiną i trzymać w suchem, chłodnem miejscu. Wyborny na lody i galarety.
61.Sok agrestowy. Przyrządzać należy około połowy czerwca. Drobny agrest zielony, oczyszczony z szypułek, należy tłuc w moździerzu drewnianym, dać masie postać godzin dwanaście, poczem wycisnąć pod prasą do sera w mocnym worku, przelać do dużych słoi, zawiązać mocno pergaminem i postawić na słonecznem oknie. Po miesiącu, lub nieco więcej, gdy fusy osiądą, a sok się ładnie sklaruje, zlać go ostrożnie, nie mącąc, do butelek, włożyć do każdej kawałek żółtej skórki cytrynowej, zakorkować tak, aby korek dochodził do płynu, osmolić, lub zaparafinować korek i trzymać w piasku, lub śpiżarni dnem do góry. Sok taki w kuchni doskonale zastępuje cytrynę, i leżąc lat kilka, nietylko się nie psuje, lecz coraz lepszym się staje.
62.Sok porzeczkowy. Porzeczki bardzo dojrzałe utrzeć w makutrze, przełożyć do słoja, trzymać w cieple dni trzy. Przecedzić przez worek flanelowy, nie wyciskając wcale. Dać się ustać przez godzin dwanaście, zlać do niedużych suchych butelelek, mocno zakorkować i trzymać w piwnicy butelki dnem do góry. Tak samo można robić sok berberysowy. Oba soki, wrazie potrzeby przesmażone na prędce, dają wyborny, klarowny syrop.

29