Strona:Kazimierz Wyka - Modernizm polski.djvu/428

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Nietzschego należy do rzędu „fantastycznych i kruchych konstrukcji umysłowych”[1]. Jest to jedynie nie wierzące w siebie, ciągłe szukanie początków[2]. Wartość dziejów, „wedle Nietzschego i niezliczonych dyletantów nietzscheanizmu”, to tylko „bezładna walka o potęgę, całkiem nieokreślona, polegająca po prostu na zdolności życia”[3]. Słabo przebłyśnie motyw podstawowy dotychczasowych rozmyślań nad Nietzschem, to mianowicie, że rozumiał on, iż „cała powszednia nasza rzeczywistość jest naszym nieustannym dziełem”[4]; zresztą uznaje w nim Brzozowski wyłącznie to, że „moment, w którym życie nasze ukazuje się przed nami swobodnie i obnażone z ideologicznych przesłon, jest momentem krytycznym”[5]. Takim momentem przygotowawczym, ale nie rozwiązującym jeszcze, była filozofia Nietzschego, wyrażająca patos wyzwolenia się „spod władzy wszelkich nie stworzonych przez samo ja świadome określeń”[6].
Nie przyniesioną przez Nietzschego odpowiedź przyniesie Newman. Stronice przedmowy do Przyświadczeń wiary brzmią jak powtórzenie i radosne rozwiązanie pytań, na jakie w rozważaniach o modernizmie próżno silił się Brzozowski, w dyskusji zaś naszej Kazimierz. Pisarz czuje, że o te pytania chodzi, dwukrotnie przeto w pierwszej redakcji przedmowy nawraca do problemu Nietzschego.

Irracjonalistyczne usiłowania, jak u Nietzschego lub Bergsona, są niczym w porównaniu z tą głębokością podporządkowanego, opanowanego irracjonalizmu, jaki jest w stanie objąć punkt widzenia Kościoła[7].

Kiedy dalej oświadcza Brzozowski, że zna i pojmuje „stan duszy ludzi, którzy sponad stronie Nietzschego, Carlyle’a lub Walta Whitmana zwracają się z tęsknym wspomnieniem do tego właśnie mistrza [Newmana] i czują, że szukają i znajdują u niego... pewien rodzaj szczerości i swobody”[8], wiemy, że to jemu właśnie dał ów mistrz dawno poszukiwaną odpowiedź. Zasadnicze problemy zostają nareszcie należycie postawione

  1. S. Brzozowski Idee, s. 414.
  2. Tamże, s. 212.
  3. Tamże, s. 134.
  4. Tamże, s. 217.
  5. Tamże, s. 256.
  6. Tamże, s. 322; podobnie s. 330, 370.
  7. J. H. Newmann Przyświadczenia wiary, Lwów 1915, s. 14.
  8. Tamże, s. 25.