Strona:Kazimierz Jung - Klasztory w Warcie.djvu/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Kaliszu przewieziony tu d. 9 sierpnia 1804 r. i umieszczony w Ołtarzu dn. 5 września t. r. i czczony jest jako łaskami słynący. Wraz z tym obrazem przybyło z Konwentu kaliskiego 6 zakonnic Bernardynek. Obraz ten ma zasłonę w r. 1804 malowaną przedstawiającą Pana Jezusa. 2) ołtarz św. Józefa postawiony przez Bardzińską z Łaszewskich chorążynę łęczycką. Obraz św. Józefa w srebrnej sukni za 478 zł. z ofiar zebranych w r. 1748. 3) ołtarz św. Elżbiety. 4) św. Piotra de Alcantara. 5) św. Wawrzyńca M. w srebrnej sukni, za staraniem przełożonej Róży Kozubskiej.
Bractwo św. Józefa w r. 1772 przez Pap. Klemensa XIV nadane, a admittowane przez Sufr. gnieźn. Franciszka Ossolińskiego d. 3 października 1773 r. z odpustem zupełnym w d. św. Józefa. — Utrzymanie tego klasztoru było zawsze b. szczupłe, więc z pomocą przyszedł w dn. 19 maja 1756 r. Ksawery Józef Psarski Sędzia Wieluński, który z dóbr swoich w Poradzewie dał im t. j. zakonnicom corocznie po 6 korcy pszenicy i żyta za odmawianie co środę za Jego duszę w ciągu roku modlitwy Anioł Pański.
Panny wstępujące do tego klasztoru wnosiły 500 zł. a niektóre i więcej.
W r. 1898 Siostry Bernardynki otrzymały rozkaz od rządu ros. aby niezwłocznie opuściły klasztor, a przeniosły się do wieluń-