Strona:Karol Ruprecht (szkic biograficzny).djvu/048

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

moralne przymioty polskich wygnańców. Dla nich to chętnie powierzali im do spełnienia obowiązki, wymagające rękojmi uczciwości; dla tych to przymiotów ufali im bez granic i obdarzali wielkim kredytem, wbrew prawu, które skazanemu na Sybir dozwala prawnie zaufać tylko 5 kopiejek.
Władze górnicze nerczyńskie i władze jenerał-gubernatora w Irkucku, wiedziały o tej organizacji pomiędzy wygnańcami i o posiedzeniach walnych co rok odbywanych, w mieszkaniu Beauprego w Wielkim Nerczyńskim Zawodzie, miały jednak tyle rozsądku, iż nie występowały przeciwko niej nieprzyjaźnie, przekonawszy się dostatecznie, iż podobna organizacja szkodliwą dla państwa być nie może.
To rozsądne zapatrywanie się władz, tolerancja, jaka za Bajkałem pomiędzy Moskalami spostrzegać się dawała, jako też większa niż w Rosji oświata i znaczniejsze ukulturowanie kraju, było dziełem wygnańców, skutkiem ich nauczania i wpływów, jakie wszechstronnie wywierali pomiędzy nimi ludzie prawi, czyści moralnie a wielkiego charakteru. Ludzi takich było dosyć w tej reprezentacji polskiej na odległym Wschodzie, wśród krainy, której karty dziejowe zapisane zostały polskiemi łzami. Ruprecht należał do więcej wpływowych!
Towarzysze wygnania, wszyscy bez wyjątku kochali go i szanowali, ceniąc w nim wysoko towarzyskie przymioty, jego łagodność w są-