Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/85

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Senat.

Skład i Wybór.

Art. 91.

Senat składa się z krzeseł w części wirylnych, w części z wyboru.
a) Krzesła wirylne otrzymują z urzędu: Ordynarjusze diecezjalni kościoła katolickiego i prawosławnego, oraz przełożeni Kościoła ewangielickiego i jego odłamów przez państwo uznanych; przedstawiciel Rabinatu i przedstawiciel Kościoła mahometańskiego; przełożeni wyższych uczelni państwowych, Prezes Akademji Umiejętności.
b) Krzesła z wyboru na podstawie głosowania bezpośredniego i tajnego otrzymują Senatorowie wybierani z każdego województwa na lat 12, i których ogólna liczba ustawowa odnawia się w ⅓ co cztery lata.

Art. 92.

Przy wyborach do Senatu prawo głosu ma każdy obywatel Państwa Polskiego, odpowiadający warunkom w art. 7 przewidzianym i mający ukończonych lat 30 w dniu ogłoszenia wyborów i licząc od tej daty wstecz, od roku w danem województwie zamieszkały.

Art. 93.

Prawo wybieralności do Senatu ma każdy obywatel Państwa Polskiego, odpowiadający warunkom w art.7 przewidzianym, mający świadectwo z ukończonych nauk wyższej szkoły państwowej i ukończonych lat 40 w dniu ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw.

Art. 94.

Bliższe postanowienia o wyborach do Senatu określi osobna ordynacja wyborcza.

Art. 95.

Senat sam sprawdza ważność wyborów.