Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/82

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Poselskiej w ciągu powyższych dni 30, a projekt mający być zmieniony zwrócić Izbie Poselskiej, w ciągu następnych dni 30, z proponowanemi zmianami (art. 35).
Jeżeli Izba Poselska zmiany, przez Senat proponowane, uchwali zwykłą większością głosów – Naczelnik Państwa może zarządzić ogłoszenie ustawy w brzmieniu proponowanem przez Senat, a ustalonem ponowną uchwałą Izby Poselskiej (art. 35).
Jeżeli Izba Poselska zmian, przez Senat proponowanych nie uchwali, ale bez ich uwzględnienia, dany projekt ustawy prześle ponownie Senatowi do rozpatrzenia i uchwały, a Senat ten projekt odrzuci, to wtedy Naczelnik Państwa zadecyduje, czy dany projekt ma upaść lub nie, a mianowicie, czy ma przejść z proponowanemi przez Senat zmianami lub bez nich, albo czy ma być całkowicie wycofany. To samo się odnosi do wszelkiego projektu ustawy, uchwalonego przez Izbę Poselską, a odrzuconego przez Senat i zwróconego Izbie Poselskiej bez proponowania jakichkolwiek zmian (art. 35).
Jeżeli Izba Poselska ze zmian w danym projekcie ustawy, przez Senat proponowanych, niektóre przyjmie, a niektóre większością głosów, w art. 82 przewidzianą, odrzuci, to taki Projekt wraca do Senatu, jako nowy projekt i traktowanym zostaje porządkiem, dla zwykłego projektu ustawy, przez Izbę Poselską uchwalonego, ustanowionym (art. 35).

Art. 85.

Wszelki projekt ustawy, przed złożeniem go Izbie Poselskiej do uchwały musi być opracowany przez Radę Stanu. Po złożeniu go Izbie, idzie ten projekt do właściwej komisji, która poczynione nad nim uwagi przedkłada właściwemu ministrowi. Tenże, poprawki poczynione przez komisję przesyła do Rady Stanu, która może wezwać komisję na wspólną naradę, poczem projekt odpowiednio zmodyfikowany, wraca do Izby. W Izbie biorą udział w dyskusji nad danym projektem tylko członkowie komisji, właściwi ministrowie lub ich zastępcy i członkowie Rady Stanu. Ci ostatni w obronie projektu zabierają głos przed członkami komisji, na których zarzuty mają prawo odpowiedzieć po ich przemowie, Izba, po wysłuchaniu zdań, przystępuje wprost do uchwały.