Strona:Jan Tarnowski - Projekt nowej ustawy konstytucyjnej.djvu/71

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

czelnika Państwa, który obejmuję: praw Państwa Polskiego wiernie bronić; Ustawy Konstytucyjnej święcie przestrzegać; ku powszechnemu dobru Narodu wszystkie siły kierować; wszelkie zło i niebezpieczeństwo od Państwa czujnie odwracać; godności i mienia polskiego strzec niezachwianie; sprawiedliwość względem wszystkich bez różnicy obywateli za pierwszą sobie mieć, cnotę; obowiązkom urzędu i służby poświęcić się niepodzielnie. Tak mi dopomóż Bóg, Święta Syna Jego Męka i wszyscy Święci. Amen”.

II. Rząd.
Art. 27.

Rząd jest głównym Państwa organem w zakresie władzy wykonawczej i składa się z poszczególnych ministrów, którzy zasiadając pod przewodnictwem Prezesa Gabinetu, tworzą Radę Gabinetową, a pod przewodnictwem lub w obecności Naczelnika Państwa, Radę Ministrów. Przewodniczący nie, bierze udziału w głosowaniu, ale tak w Radzie Gabinetowej, jak i w Radzie Ministrów, jego zdanie, przechylając się na jedną lub na drugą stronę, przeważa.

Art. 28.

Nikt nie może być równocześnie Prezesem Gabinetu i ministrem Spraw Zagranicznych.

Art.29.

W zakresie swego działania, Rząd, poszczególni ministrowie i podległe im władze mają prawo wydawać, z upoważnienia ustawy i w celu wykonania ustawy, rozporządzenia, które jednak, żeby miały moc obowiązującą, muszą być wydane z powołaniem się na daną ustawę i na jej upoważnienie.

Art.30.

Ministrowie, każdy w swoim zakresie, za swą działalność urzędową, jako też za działanie podległych im organów i za kierunek swej polityki, odpowiedzialnymi są bezpośrednio przed prezesem Gabinetu. Tenże za ogólną działalność i politykę Rządu odpowiedzialnym jest przed Naczelnikiem Państwa.