Strona:J. W. Draper - Dzieje rozwoju umysłowego Europy 01.pdf/386

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
Stron.


Przedwczesny koniec wieku Wiary na Wschodzie. Trzy napady: Wandalów, Persów, Arabów.

Napad wandalski doprowadza do utraty Afryki. Odzyskanie téj prowincyi przez Justynijana po wielkich klęskach.
Napad perski doprowadza do utraty Syryi i upadku Jerozolimy. Drzewo Krzyża zabrane jako łup wojenny. Moralne wrażenie tych napadów.
Napad arabski. Urodzenie, posłannictwo i nauka Mahometa. Szybkie rozszerzenie się wiary jego w Azyi i Afryce. Upadek Jerozolimy. Dotkliwe straty chrystyjanizmu zrządzone przez muzułmanów. Arabowie stają się narodem uczonym.
Przegląd Koranu. Uwagi co do postradania Azyi i Afryki przez Chrystyjanizm ..............

279

Wiek Wiary na Zachodzie.

Wiek Wiary na Zachodzie odznacza się spogańszczeniem. Napady wojenne arabskie sprowadzają odosobnienie biskupa rzymskiego i przyczyniają się do jego niezależności.
Grzegorz Wielki organizuje idee swojego czasu, materyjalizuje wiarę, kojarzy ją ze sztuką, odrzuca naukę i stwarza włoską formę religii.
Przymierze władzy papiezkiéj z Francyją upowszechnia tę formę. Polityczne dzieje porozumienia się i sprzysiężenia królów franskich z papieżem. Wynikające ztąd umocnienie nowéj dynastyi we Francyi i rozszerzenie idei rzymskich. Nawrócenie Europy.
Wartość włoskiéj formy religii przedstawiona w biogramach papieży .

298

Ustęp o przejściu Arabów do wieku Rozumu. Wpływ idei medycznych za pośrednictwem Nestoryjanów i Żydow.

Rozwój duchowy Arabów postępuje pod przewodnictwem Nestoryjanów i Zydów w kierunku medycznym. Podstawa tego przymierza jest teologiczna.
Opór systemami byzantyńskiego przeciwko leczeniu naukowemu. Zniesienie asklepij. Zastąpienie ich leczeniem przez cuda. Wynikająca ztąd zabobonnść i ciemnota.