Strona:J. Baudouin de Courtenay - Aforyzmy.djvu/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Napoleonów i innych tego rodzaju opryszków, dla których mjljony ludzi poświęcały chętnie życie i wszystkie dobra swoje.
8. Akcje z głupoty ludzkiej są najpewniejszemi. Stowarzyszenia oparte na takich akcjach, będą istnieć wiecznie.
9. Sztuka dresowania czy to żołnierzy, czy też bezwolnych urzędników jest jednym z gatunków hypnotyzacji.
10. Polacy są doskonałem medjum hypnotycznem. Lada oszust potrafi ich zahypnotyzować.
11. »Wielcy ludzie« z gatunku kanibalów są dla narodów bardzo kosztowną zabawką. Dobrobyt, zdrowy rozsądek, moralność i t. d.. wszystko to składa im się w ofierze.
12. Indywiduum, zahypnotyzowane uważa, pod wpływem woli hypnotyzera, ołówek za cygaro, sól za cukier itp. Dzisiejsi Niemcy byli niedawno jeszcze zahypnotyzowani przez swego grzechotnika, Bismarka: kazał on im uważać czarne za białe, dobre za złe itd. i uważali. Kazał rozumnym wierzyć, że są durniami, i wierzyli. Zapatrzeni w swoje bożyszcze, stracili rozum, moralność..., a wzrok tego węża odurzał ich i odbierał im zdolność trzeźwego sądzenia.
13. Chrześciaństwo pierwotne zrównało ludzi w zasadzie, w dalszym ciągu stworzyło napuszoną hierarchię i kazało tępić pogan i innowierców. — Luteranizm podniósł pojedyncze narodowości, współdziałał powstaniu języków literackich narodowych Dzisiejszy luteranizm w służbie Bismarków tępi narodowości.
14. Teologja jest negacją religji, logika i matematyka — negacją teologji.
15. Żywotność „kościoła“ podtrzymują cuda i walka. Bez cudów i walki kościół karłowacieje i przestaje być interesującym. Dla tego to zręczny kler stara