Strona:Józef Ignacy Kraszewski - Ramułtowie.djvu/270

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  rancyę! Była w tém przyczyna rozumna i przewidywanie przyszłości. Różnica wiary stanowiła w małżeństwie ogromną przekonań, zasad... postępowania różnicę. Dziś społeczne doktryny roznamiętniają tak jak dawniéj spory religijne — i tak samo dzielą ludzi... Jedno z dwojga: albobym ja musiał pójść za panią, lub pani za mną.
  — Przypomnij sobie żeśmy zawsze szli razem — odezwała się Hanna — nie popełnię apostazyi żadnéj godząc się na wasze zasady... Były one niegdyś nam wszystkim wspólne... Najdemokratyczniejsza ze wszystkich europejskich szlacht była polska... to czém się ona stała winnniśmy sprowadzonym z zagranicy ideom... Po francuzku i po niemiecku nawrócono nas na nową wiarę... która nigdy naszą nie była...
  Sylwan stał niemy...
  — Przyjacielu młodości mojéj — odezwała się Hanna... długi rozdział nasz nie daje ci już czytać w méj myśli, zrozumieć mojego serca... Upominam się o to, byś chcąc mnie porzucić, przynajmniéj w chwili rozstania... nie miał mnie za obłąkaną. Modliliśmy się w jednym kościele, panie Sylwanie — dwiema polskiemi duszami, które Chrystusa i jego naukę kochały... mieliżbyśmy dziś mieć dwie różne wiary i dwa przekonania? Czyżbyś się pan zaparł Chrystusa dla świata, a ja Ewangelii dla jezuityzmu?