Strona:Józef Ignacy Kraszewski - Na cmentarzu, na wulkanie.djvu/134

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  jest własnym katem, lub nie umie cierpieć i duchem zwyciężyć materji.
  — A jeśli cierpi na duchu?
  — Sam sobie winien, powtórzył spokojnie swedenborgista, i jeszcze raz powiem sam sobie winien, bo w ducha nieśmiertelnego i czystego chorobę wszczepił.
  — Sam! a więc nie ma przeznaczeń, fatalności?
  — Nie ma; są tylko prawa. Kto ogień nakłada, powinien się spodziewać, że mu przy nim będzie gorąco, kto do lodu pierś ciśnie, wie że ją ostudzi.
  Hr. Zygmunt ruszył ramionami i wykrzywił usta.
  — Więc pan powinieneś być szczęśliwy? zapytał z szyderskim uśmiechem.
  — Jestem nim, odparł powolnie i stanowczo Szwed, bez pychy i popisu, jakby się wstydził swego wyznania — pokój panuje w mej duszy, a pokój jest szczęściem ziemi.
  Szatańskim uśmiechem rozległ się, po raz pierwszy może od wieków, brzeg ognistej przepaści, płomieniste wejrzenie pargaminowego człowieka utkwiło w spokojnym apostole.
  — Jesteś więc pan szczęśliwy! ha, ha! doskonała farsa! zawołał Polak; to rola nowa, zużytem zostało popisywanie się z boleścią, grasz pan wcale świeżą i ciekawą.
  — Nigdy w życiu żadnej roli nie grałem, rzekł cicho i spokojnie Szwed; nie sądzę, żebyśmy na ten świat zesłani byli dla wywijania koziołków jedni przed drugiemi. Mój Boże! tyle jest do czynienia! ktoby miał czas myśleć o popisach? Ale ty, drogi panie, dodał ciszej, tyś widzę chory, cierpiący!
  — Ja? cofając się aż na brzeg skorupy krateru,