Strona:Iliada2.djvu/073

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
W. 147.

Przyszli do Dyomeda, ten w zbroynéy odzieży,
Pod niebem, przy namiocie rozciągniony leży.

Homer wydaie wszędzie charakter Dyomeda, iako zaufanego w swoiéy odwadze rycerza. Ten bohatyr na końcu poprzedzaiącéy Xięgi dodał serca zatrwożonym wodzom odmówieniem Achillesa. Zaufany w swoiéy nieustraszonéy waleczności, śpi spokoynie, i odwagę swoię w woyſko przelewa. Zahartowany na niewygody woyny, używa spoczynku pod niebem, cały w zbroi, gotowy, za naypiérwszym znakiem, lecieć na nieprzyiaciela. Obraz iego w miłéy wydaie się sprzeczności z obrazem Neſtora, na łożu miękkiem spokoynie śpiącego.

W. 237.

Mówił trwożny, by nie czcił stopnia w jego bracie.

Z całéy Jliady widać nayżywsze przywiązanie Agamemnona do swego brata. Troſkliwość atoli iego w tém mieyscu, nie tylko z miłości braterſkiéy wynika, ale że chciał, aby w tak niebezpiecznéy wyprawie, nayprzezornieyszy z wodzów Dyomedowi towarzyszył. Wreście ſkutek téy woyny zawisł w wielkiéy części od zachowania życia Menelaia.

W. 251.

Zaraz się uzbraiaią: Trazymed waleczny
Daie Dyomedowi swóy miecz obosieczny:
Własny zostawił, śpiesząc za Nestora znakiem.

Wodzowie ci, śpiesząc na radę, nie mieli czasu uzbroić się: pożyczaią więc i broni i zbroi od Meryona i Trazymeda, dwóch naczelników ſtraży. Dyomed miał zbroię na sobie: ta iednak,któréy pożyczył od Trazymeda, zdatnieysza była do nocnéy wyprawy.

W. 323.

Będę w obozie, będę w Atryda okręcie.

Plutarch uważa różnicę między charakterem Dyo-