wszy się na wschód, można zejść na polanę Kondratową; na zachód zaś, na polanę zwaną Małą łąką. Wybrawszy piérwszą pośpieszyłem do szałasu, by się posilić świeżą żętycą i słodkim serem owczym, któremi gościnnie częstował baca tamtejszy; a kiedy słońce ostatniemi promieńmi oświecało szarzejący już horyzont, przebijałem się z lasów ku drodze wiodącéj prosto do wsi.
4. Czerwony Wirch, wzniesiony na 6,516 stp. n. p. m., a zatém znacznie wyższy od Giewontu, nie przedstawia się jako lita, ostra, goła skała, ale przeciwnie; mając wierzchołek obszerny i grubą warstwą ziemi rodzajnéj pokryty, odznacza się szczególniéj pięknemi okazami: Dianthus glacialis, Cineraria aurantiaca, Viola alpina i Saussurea alpina, przez co rzeczywiście wydaje się czerwonym, a raczéj więcéj fiołkowo czerwonym od wyżéj wymienionych roślin. Juncus trifidus, Carex atrata, Luzula spicata i L. glabrata stanowią podściół dla innych. Gentiana nivalis, począwszy od okazów na 5 linij do 2 cali wysokich, niemal darniem w wielu miejscach występuje. Papaver alpinus, Campanula alpina, Erigeron uniflorus, Epilobium alpinum, Androsace lactea, Draba aizoides, Gentiana utriculosa i Primula minima, znajdowałem na wielu miejscach; Saxifraga cernua zaś, którą na tłoczkach, idąc przez małą łąkę w połowie wysokości Czerwonego Wirchu znalazłem, należy do nowych nietylko dla flory galicyjskiéj ale i tatrzańskiéj.
5. Pyszna, zamykająca dolinę kościeliską od poludnio zachodu, a któréj wierzchołkiem bieży granica Węgier, wznosi się na 6,934 stp. n. p. m. Wstępując na nią poniżéj Stawu Smereczanego, znajduje się Rumex arifolius i R. scutatus. Ku siodłu, kędy przejście do Węgier: Potentilla aurea, Cerastium latifolium, C. alpinum. Gnaphalium norvegicum, G. supinum, Rhodiola rosea, Hieracium alpinum, Gaya simplex, Pedicularis verticillata i szczególniéj wiele: Herbichia abrotanifolia, rośliny właściwéj jedynie Tatrom. Na samym siodle: Primula minima, Trinia vulgaris, Meum mutellina. Daléj ku wierzchołkowi: Sempervivum montanum, Festuca ovina alpina, Poa laxa, P. caesia, Avena versicolor, Sesleria disticha, Calamagrostis Halleriana, Phleum alpinum, Carex atrata, Androsace obtusifolia, Pedicularis versicolor, Gentiana frigida, Campanula alpina, Chrysanthemum alpinum, Aronicum Clusii, Erigeron alpinum, Bellidiastrum Michelii, Aster alpinus, Saxifraga sibirica, S.
Strona:Feliks Berdau - Wycieczka botaniczna w Tatry odbyta w r. 1854.djvu/10
Wygląd
Ta strona została uwierzytelniona.