Strona:F. A. Ossendowski - Cztery cuda Polski.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


F. A. Ossendowski - Cztery cuda Polski p23 1.jpg

Ten, kto zwiedzał nasz Centralny Okręg Przemysłowy, ten na własne oczy mógł widzieć tworzenie tego cudu, jakiego, co do czasu, skromnych środków finansowych, jakimi rozporządzamy, i co do napięcia woli dokonania żaden inny naród nie ma.

Imponuje każdemu rozmach i tempo, z jakim powstają w COP’ie urządzenia, dostarczające energii. Oprócz nowoczesnej, pracującej od paru lat elektrowni w Mościcach, uruchomiona została w maju 1939 r. wielka nowa elektrownia koło Niska, w Stalowej Woli i montuje się drugą — wodną, w Rożnowie ze stacją dodatkową w Czchowie. W połowie 1939 r. przystąpiono do budowy 2-ch nowych wielkich zakładów elektrycznych. Z wszystkich tych elektrowni będzie dostarczany prąd o wysokim napięciu 150000 volt do rozdziału dla fabryk i miast. W ciągu dwu ostatnich lat wybudowano i uruchomiono 350 klm. linii napięcia do 30000 volt, co pozwoliło już zelektryfikować różne przemysłowe regiony Polski. Kosztowało to już około 24 miln. złotych, które dał naród, a rząd skrzętnie i mądrze rozporządził nimi.

Zapora w Rożnowie — nowe źródło energii elektrycznej

Dalsze źródło energii zawiera w sobie gazyfikacja. Na budowę gazociągu z okolic Jasła zużyto już 135000 ton rur i 14 milionów złotych.
Dla potrzeb przemysłu rozbudowuje się i ulepsza sieć dróg żelaznych, powstają nowe dworce kolejowe, bocznice, odnogi, łączące COP z inymi dzielnicami kraju.