Strona:Edmund Charaszkiewicz - Pismo Oddziału II Sztabu Głównego do Szefa Biura Historycznego Ministerstwa Spraw Wojskowych - 701-007-005-148.pdf/1

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Warszawa, dnia 16 maja 1930 r.
SZTAB GŁÓWNY
ODDZIAŁ II
EKSPOZYTURA 2.
L. 1054/2/III.

SZEF BIURA HISTORYCZNEGO M.S.WOJSK.
w miejscu
ŚCIŚLE TAJNE!
Trzymać pod zamknięciem
/do rąk własnych Pana Generała STACHIEWICZA/


W końcu marca b.r. do posła finlandzkiego w PRADZE zgłosił się p. MYSZAK, podający się za generała ukraińskiego, przebywającego stale na emigracji w BUŁGARJI, w towarzystwie kilku oficerów. Gen. MYSZAK twierdził, że jest w ciągłym kontakcie z organizacjami ukraińskimi na terenie ROSJI Sowieckiej. Organizacje te mają obejmować około 1/2 miljona ludzi wśród których ma być wielu oficerów armji czerwonej.
Gen. MYSZAK był podobno niedawno na UKRAINIE dla nawiązania kontaktu z wym. organizacjami i rzekomo utrzymuje komunikację kurjerską z UKRAINĄ, regularnie co tydzień. Ma on zamiar rozpocząć natychmiastową akcję obronną na UKRAINIE i w tym celu chciałby założyć tymczasowy rząd ukraiński na RUSI PODKARPACKIEJ. Rząd czeski na utworzenie takiego rządu na wym. terenie nie zgodził się. W końcu gen. MYSZAK zapytał posła finlandzkiego, czy nie przyszedłby jego organizacji z pomocą.
Posłowi finlandzkiemu cała ta sprawa wydała się podejrzaną, odmówił dalszej rozmowy z MYSZAKIEM. Przy sposobności natomiast zapytał BENESZA o jego zdanie w tej sprawie.
BENESZ odpowiedział, że nie zgodzi się absolutnie na żadną akcję gen. MYSZAKA na terenie CZECHOSŁOWACJI, gdyż jest absolutnym przeciwnikiem niepodległości UKRAINY, dodał przytem, iż w razie, gdyby MYSZAK udał się na RUŚ PODKARPACKĄ — będzie natychmiast aresztowany.