Strona:Dzieła Wiliama Szekspira T. I.djvu/13

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
III
OD WYDAWCY.

ści, za pomocą tanich i odpowiednio opracowanych wydań, przedstawień ludowych, deklamacyi i t. p. Święty to obowiązek inteligencyi podzielenia się temi najwyższemi rozkoszami duchowemi z młodszą bracią, może najlepsza sposobność rozszerzenia widnokręgu jej myśli, rozgrzania jej serca, podniesienia na wyżyny społeczne. A czyśmy wiele w tym kierunku zrobili?
Jeżeli zaś mowa o krzewieniu znajomości Szekspira, to nie można zapomnąć o doniosłem jego znaczeniu w naszem wychowaniu. Jest to dla młodzieży każdej narodowości niewyczerpany zdrój umysłowej i moralnej podniety, tem bardziej orzeźwiający, im głębiej się weń zanurzy. Gdzież może królować geniusz piękniej i trwalej, niż w sercach młodzieży? Gdzie posiew poezyi wyda lepsze owoce, niż w szkole? Zrozumieli to kierownicy naszej nawy wychowawczej, polecając uczniom lekturę Szekspira w szkole i w domu. W „Bibliotece dla młodzieży“, wydawanej nakładem „Towarzystwa nauczycieli szkół wyższych“ we Lwowie, zajmuje Szekspir w opracowaniu Franciszka Próchnickiego poczesne miejsce. Pozostaje i tutaj jednak wiele do zrobienia, nie tylko przy nauce języka angielskiego i literatury powszechnej... Że tu wymienię potrzebę wydania szkolnego Szekspira, jakie posiadają wszystkie niem al oświecone kraje tej i tamtej półkuli.
Świadom ogromu tych różnorodnych potrzeb i zadań na niwie Szekspirowskiej, starałem się w tych warunkach, w jakich objąłem redakcyę niniejszego wydawnictwa, posunąć znajomość Szekspira w naszej literaturze przynajmniej o krok naprzód.