Strona:Dezydery Chłapowski - O rolnictwie.pdf/96

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

W tych ostatnich warunkach żyto i pszenica nie tylko piękne, czyste ziarno i to daleko obficiéj, ale nawet więcéj słomy wydadzą. Z drogi patrząc na pole, ozimina zasiana na jesiennéj świeżéj mierzwie zawsze bujniéj wygląda: jest to wszakże tylko rzecz pozorna i skoro wejdziemy w środek przekonany się, że stoi kępiato nie równo.
Cóżkolwiek bądź można połączyć dwa systemata i sadzić, kiedy kto ma gorzelnie, kartofle po życie mierzwionym, a kiedy kto chce spaść je rychło inwentarzem na mierzwie. Ugory po owsach naprzykład będą się mierzwiły, jeśli można rychło w lecie na żyto, po którem przyjdą ziemniaki. Zaś w oddziałach na jęczmień przeznaczonych umierzwi się na warzywa, po których skoro były na mierzwie najpewniéj się udaje koniczyna, zwłaszcza czerwona, która inaczéj jest wątpliwa.

§. 144.

Przy uporządkowaniu rolnictwa wypada koniecznie pod warzywa gnoić, ponieważ wtedy porzuca się a przynajmniej prostuje zagony, przyczém dobywa się z brózd martwa ziemia, która jeśli nie dostanie nawozu martwą pozostanie.