Strona:Dezydery Chłapowski - O rolnictwie.pdf/143

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

że nie więcéj słomy wychodzi, kiedy przy dobrym dozorze nie więcéj jéj zakłada, jakby na sieczkę wyszło. A że nawozu więcéj, kiedy się słoma nie rżnie, téj prawdy mało który gospodarz zaprzecza, ponieważ i słomy z za drabki i sieczki z koryta zawsze bydło część jakąś wyrzuca, i ta się w mierzwę dostaje. Ze słomy całéj oczywiście mierzwy więcéj, ponieważ słoma cała więcéj, niż sieczka ropy (moczu) wstrzymać w sobie może.
Że nie więcéj słomy potrzeba dla bydła, zakładając ją całkowitą za drabkę, jak robiąc z niéj sieczkę, przekonałem się przez doświadczenie wieloletnie. Doświadczenie to powtarzałem na kilku folwarkach, na jednym z nich kazałem rżnąć sieczkę, na innych zakładać całkowitą słomę. W stosunku ilości inwentarza porówno wypotrzebowano słomy, ale tam, gdzie długą paśli, zawsze bydło było lepsze, i więcéj miałem gnoju.

§. 220.

Odmieniając pasienie bydła z sieczki na długą słomę, należy tę odmianę czynić na początku zimy, kiedy bydło zaczyna być na stajni pasione. Ponieważ wśród zimy, każda odmiana