Strona:Deotyma - Panienka z okienka.djvu/387

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

rynarka przez Jul. Bartoszewicza w Encyklopedji Powszechnéj Orgelbranda — Tom 21 — Str. 127.

Str. 118. Sire de la Crosade..... Francuz, który wsławił się w naszych bojach rycerskiemi dziełami.

Świadczy o nich jego nagrobek, (umieszczony w kościele Ś-téj Brygidy w Gdańsku,) na którym czytamy: «qui contra-Moschos et Suecos strenue decerstravit.» — Umarł w 1662.

Str. 118. Jego pukiel... na wysokości ucha był przetknięty..... perłą. Mody téj, tylko co wynalezionéj przez jednego z xiążąt Lotaryńskich.....

«C'est le Comte d'Harcourt, cadet de la maison de Lorraine, qui imagina de suspendre ainsi la grosse perle qu'on lui voit dans ses portraits, et qui lui valut le surnom de Cadet-à-la- perle». Racinet — «Le Costume historique» — Tom V Text do karty F. — L.

Str. 123. Byli to trzej bracia, Izaak, Abraham i Arnst Spiryngowie.

O braciach Spiryngach, Spiryngowém cle, Komissji Morskiéj, itd. czytaj bliższe szczegóły w przewybornym Artykule Juljana Bartoszewicza p. t. Polska marynarka w Encyklopedji Powsz. Orgelbranda, Tom 21, str. 132 i dalsze.

Str. 125. Muzyka. uderzywszy «Alla polacca», zaczęła grać «Wielkiego», czyli, jak go także zwano, «Pieszego»... Tańcowano go wtedy zupełnie inaczéj niż w późniejszych czasach.

«Dawniéj, gdy przeważał w Polonezie pierwiastek wojenny, tańczyli go często sami mężczyźni; późniéj wchodziły do niego i kobiety, ale tańczyły osobnemi parami; w końcu dopiero, gdy taniec się rozwinął..... mężczyźni tańczyli w parach z kobietami..... Na Mazowszu zwał się niegdyś pieszym, w Krakowskiém wielkim.» — Artykuł Polonez p. Oskara Kolberga Encyklopedja Powsz. Orgelbranda — Tom 21 — Str. 4.