Strona:Deotyma - Panienka z okienka.djvu/386

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.


«Zbrojne okręty polskie wiodły do Szwecyi na koronacyą Zygmunta III, których nazwiska były: Łabęć, Fortuna, Niedźwiedź, Wilk, Lipska-Nawa». — Polska i Ruś pod względem obyczajów — Tom II — Str. 468.

Str. 111. Niesokorowy passamon.

«Niesokor, tak zwano w dawnéj Polsce jedwab' surowy, ż którego pleciono koronki, wyrabiano pasy, i t. d.» — Encyklopedja powszechna Orgelbranda — T. 19. Str. 431.

Str. 117. Młodzież ubierała się najczęściéj z francuzka; zwłaszcza na zebrania taneczne, kładziono.... pończochy i trzewiki, «pourpoint'y »..... płaszczyk walezjuszowski, itd.

Tak właśnie jest ubrany Tancerz w xiążce Möllera, w owéj scenie balowéj (rycina 13- sta) o któréj wspominaliśmy już wyżéj.

Str. 117. Głowa była fryzowana z niezmierném staraniem; jedni zakręcali nad czołem dziwnie harde czuby.

Takim właśnie czubem zdobny jest tancerz wspomniany w poprzedzającym Przypisie.

Str. 118. Inni nosili włosy długie i do pół pleców rozpuszczone, według mody zwanéj «kometową», inni jeszcze, z po-za lewego ucha zwieszali sobie warkoczyk, ową tak słynną «cadenettę», co się zakończała «galantem»; czasem zamiast warkocza, był to pukiel zwinięty w rurkę długą.

Szczegółowe opisy i rysunki tych ciekawych uczesań męzkich z siedemnastego wieku, można znaleść w V-tym Tomie dzieła Racinet`a: Le costume historique.

Str. 118. Młody Morsztyn..... pono wnuk tego potentata morskiego, co niegdyś, własnemi okrętami, na własną rękę, prowadził handel z Anglją i Hiszpanją.

«Morsztyn, kupiec krakowski, za Jagiellonów, na własnych okrętach wiódł handel z Anglją i Hiszpanją. Polska Ma-