Strona:Czem zastąpić napoje alkoholiczne.pdf/35

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Sok ma spływać powoli do czystego półmiska porcelanowego lub kamiennego polewanego.
Zaraz po tem sok się zlewa do czystych butelek.
Po szczelnem zamknięciu butelek następuje:

Wyjałowienie (sterylizacja).

Najwygodniejszym i w każdem gospodarstwie łatwo wykonalnym sposobem do zastrzeżenia soków owocowych od przeburzenia, a więc od alkoholizacji, jest zagrzanie ich do ciepłoty 60 albo i 65 stopni Celsjusza. Doświadczenia bowiem wykazały, że tak różne rodzaje grzybków drożdżowych, jako też inne grzybki, obumierają w ciepłocie od 55 do 65 stopni, w przeciągu czasu rozmaitym, od 5 minut do 15.
Dla pewności należy przyjąć zasadę ogólną rozgrzewania co najmniej do 60 stopni; że zaś trudno w domowem gospodarstwie zważać dokładnie na utrzymanie równomierności ciepłoty, więc zaleca się trzymać soki w ciepłocie od 60 do 65 stopni.
Wówczas następuje napewno zniszczenie grzybków tak pobudzających fermentację, jak innych (np. pleśniowych). Rozgrzewanie do jeszcze wyższego stopnia psułoby smak soków.
W ciepłej porze roku wyjałowienie soku z grzybków powinno następować zaraz po wyciśnięciu, zimową porą i w czasie chłodów jesiennych nie potrzeba się tak spieszyć, gdyż wówczas i przez kilkanaście godzin nie zachodzi zazwyczaj fermentacji.
Przecedzenie można też uskutecznić dopiero po wyjałowieniu, bez szkody dla barwy i smaku soków. Owszem, flegmiste substancje, nader utrudniające przeczyszczenie soków, po ogrzaniu łatwiej się usuwają. To powtórne przecedzenie zaleca się przy robieniu wina, szczególnie też na sprzedaż. Soki do limonad itp. nie potrzebują być przejrzyste.
Po zakorkowaniu już butelek na dobre, dla wyjałowienia wina z zaleciałych może znów tymczasem grzybków, można