Strona:Czem zastąpić napoje alkoholiczne.pdf/33

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

trza łatwo się przeburzają, stają się mdławe lub kwaśnieją!
Po omyciu z pyłu, owoc trzeba oczyścić z szypułek, a następnie przed wyciskaniem rozdrobnić, rozmiażdżyć.
Rozmiażdżenie owocu jest potrzebne dla wydajności soku i zapachu.
Składniki wonne, jako też zawierające kwas garbnikowy, jagody posiadają w łupince i w pestkowiu, a owoce pestkowe, jak wiśnie i czereśnie — w pestkach. Występujący przy rozmiażdżeniu sok może po części te składniki rozpuścić i wyługować. Trzeba koniecznie zważać, żeby do owoców zmiażdżonych nie dostały się nadpsute, nabolałe, gdyż takie owoce psują smak i barwę soku, czego już później pozbyć się nie można. Przejrzały owoc daje mniej soku, niż dojrzały w miarę!
Najprostszym sposobem miażdżenia jagód jest tłuczenie lub rozgniatanie ich tłuczkiem drewnianym w naczyniu glinianem dobrze polewanem, lub też w drewnianem. Spód naczynia powinien być gładki, ażeby przy tłuczeniu nie uległ uszkodzeniu.
Kto ma na to, może sobie sprawić młynek do tarcia jagód.
Pestkowe owoce po niewiele najlepiej rozcierać na tarce. Przy znaczniejszych ilościach, po dworach i większych gospodarstwach, rozdrabnianie w ten sposób byłoby zbyt uciążliwe, należy tedy sprawić młynek owocowy.
Rozmiażdżony owoc nie powinien się stykać przez czas dłuższy z żelazem lub innym kruszcem, gdyż kwas soku chwyta się kruszcu i częściowo go rozpuszcza; skutkiem tego smak soku się psuje, a nieraz sok może się stać nieużytecznym i szkodliwym.
Części metalowe naczyń używanych do mo-