Strona:Bronisław Malinowski - Wierzenia pierwotne i formy ustroju społecznego.pdf/229

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dług totemu[1]. Istnieją tradycye o pochodzeniu klanu od totemu[2].
Kansas. Nazwy niektórych klanów i podklanów są totemiczne, lecz większość podklanów i parę klanów ma nazwy nietotemiczne[3].
Irokezi. Nazwy klanu według zwierząt. Ale to jedyna forma związku między totemem i człowiekiem. Odnosi się to do większości plemion indyjskich Stanów Zjednoczonych i Kanady[4].
Huroni. Klany nazwane według totemu[5]. Istnieją legendy o pochodzeniu klanu od totem u[6]. Imiona osobiste były w związku z totemem[7].
Delawarowie. Używali oni totemów jako emblematów[8].
Tu oczywiście nie ma mowy o jakiemkolwiek liczebnem zestawieniu faktów podanych wyżej, o jakiejkolwiek „statystyce danych11. Fakty te bowiem nie dadzą się podciągnąć pod żadne prostsze kategorye, nie dadzą się nawet skomprymować. Powyższe zestawienie w całej swej rozciągłości jest już samo streszczeniem, szkieletem tego, co można powiedzieć o stosunku do totemu.

Można natomiast wyciągnąć szereg ogólnych wniosków, oznaczyć charakterystyczne cechy wierzeń i wyobrażeń, o których mowa, nie zaś formułować ich treść. Przedewszystkiem taksamo jak powyżej, przy określeniu ogólnego stosunku człowieka pierwotnego do otoczenia, tak i tutaj możemy powiedzieć, że niepodobna zdefiniować stosunku tego za pomocą jednego pojęcia. Wyrazy takie, jak „identyfikacya, „pokrewne“, „braterstwo“ zastosowane do określe-

  1. Frazer III. str. 121.
  2. Ibid. str. 120, 122.
  3. Ibid. str. 126.
  4. Ibid. str. 12, 18.
  5. Ibid. str. 31.
  6. Ibid. str. 32, 33.
  7. Ibid. str. 34 — 36.
  8. Ibid. str. 40.