Strona:Bronisław Malinowski - Wierzenia pierwotne i formy ustroju społecznego.pdf/168

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Lampart. Kult lamparta rozszerzony jest po całej zachodniej Afryce. Żony króla w Dahomey noszą tytuł „żon lamparta“. Lampart jest uważany za opętanego przez złe duchy, a czarownik charakteryzuje się czasem za lamparta. Zabitego traktują jako istotę rozumną i starają się go za śmierć przebłagać. Przy śmierci lamparta istnieje ten sam rytuał, co przy śmierci żony królewskiej[1].
Tygrys. W południowo-wschodniej Azyi, w szczególności zaś w niearyjskich Indyach, powszechnie czczą tygrysa. W Indonezyi uważany jest za siedlisko dusz zmarłych. Dusze tych, których pożarł, siedzą na jego głowie. Przed zabiciem tygrysa, o ile go złapią żywego, składają mu ofiary, aby go przebłagać, gdyż zabicie tygrysa uchodzi za rzecz niebezpieczną. Czczą też jego ducha, ale dla duszy człowieka bardzo jest groźnem, być zabitym przez tygrysa. Odpowiednio do znanych w folklorze „wilkołaków“ istnieją też i „tygrysołaki“[2].
Wilk. Kult wilka, zarówno jak i szeroko rozprzestrzenione podanie o wilkołaku, występuje na całym świecie wszędzie, gdzie te zwierzęta istnieją, a więc tak w Europie, jak Azyi i Ameryce[3].

Niedźwiedź. Odgrywa olbrzymią rolę w wierzeniach religijnych i mistycznych Azyi wschód, i półn. i Europy północno-wschodniej, a więc u Kamczadalów, Ostyaków, Finów, Koryaków, Lapończyków i t. d.[4], w Ameryce północnej[5], zwłaszcza zaś u niektórych ludów Azyi półn-wschodniej[6]. Wszystkie te kulty niedźwiedzia wyrażają

  1. Thomas loc. cit. str. 520, 521.
  2. Thomas str. 529, 580. Frazer loc. cit. 215—217.
  3. Thomas loc. cit. str. 631 532. Frazer loc. cit. 220.
  4. Frazer loc. cit. 222—224.
  5. Ibid. 224—227.
  6. Ibid 180—203.