Strona:Arthur Howden Smith - Złoto z Porto Bello.djvu/313

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została skorygowana.

  — Królowo Niebieska! To już chyba z nami krucho!
  — A jakże! — potwierdziłem markotnie, wchodząc za Piotrem. — Czy macie tu światło?
  Wydobyła latarnię z pod pokrowca; nikłe promyki zaczęły igrać i przeganiać się z cieniami po grubo ciosanych kłodzinach belek ściennych, po stosach beczułek z rumem, po skrzyniach bitej monety i zwałach skarbów.
  — Gdzie Ben Gunn i Scipio? — zapytałem.
  — Wyszli, skoro zabiłam tego, co leży tam na dworze. Ogromnie się trwożyli, co z nimi zrobi kapitan Flint, gdy znajdzie ich tutaj i jednego ze swych ludzi leżącego trupem przed drzwiami.
  Piotr lekko ułożył dziadka na glinianej podłodze — nie było tu miększego łoża — i zaczął rozrywać na nim odzież dokoła rękojeści noża, który tkwił jeszcze w jego prawym boku.
  — A czemuż pani nie poszłaś za nimi? — zapytałem.
  Ona spojrzała na mnie z oburzeniem.
  — Miałam-że opuścić was obu?! Nie taką jestem przyjaciółką, Robercie.
  Piotr spojrzał w górę.
  — Ty idź pilnować tych trzwi, Bob. Panna Moira zaś prziniesie mi kapeńkę rumu. Mosze Murray przyjcie do siebie, zanim...
  Poczułem naraz, że temu wierzyć niepodobna.
  — To niemożliwe, Piotrze!
  Ja, — odrzekł Holender cierpliwie. — Wkrótce zemsze. Ma krwotoki wewnętrzne.
  Podszedłem do drzwi chwiejnym krokiem, a w głowie mi szumiało: Murray konający? Wierzyć temu się nie chciało! Ta groźna osobistość, tak wytworna, wyniosła, panująca nad wszystkiem, z czem się zetknęła... tak dziwnie kojarząca w sobie występek, większość, mądrość i dziecinną próżność! I tłumaczcie to sobie jak chcecie, naraz odkryłem w sobie podziw dla niego, narastający już od wielu miesięcy pod powłoką zewnętrznej odrazy. Aż do tej chwili potępiałem go — atoli w tej chwili dławiła mnie myśl o jego śmierci... Kimkolwiek, był, nie był jednak istotą tchórzliwą i nikczemną. I tak mu przyszło kończyć śmiercią tak nędzną i przypadkową — z ręki ślepego człowieka,

  301