Strona:Anioł Stróż Chrześcianina Katolika.djvu/127

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.


Pierwsze przykazanie Boże. Czy nie opuściłem(am) modlitwy rano, w wieczór, przed i po jedzeniu, albo czym jéj nie odmiawiał(a) bez nabożeństwa? — Czy wstydziłem(am) się przeżegnać, święconą wodą się pokropić, do pacierza uklęknąć, ręce złożyć itd. Czy nie wątpiłem(am) dobrowolnie o jakiéj prawdzie wiary lub nie pochwalałem(am) szyderstw i naśmiewań się z religii? Czym nie zgrzeszył(a) nieufnością przeciwko Bogu, lub fałszywém ufaniem i zarozumiałością? — Czy nie zaniedbywałem(am) wzbudzać w sobie wiary, nadziei i miłości Boskiéj lub czy nie zgrzeszyłem(am) przeciwko któréj z tych cnót?
Drugie przykazanie Boże. Czym nie wymawiał(a) świętych imion Boga, Jezusa, Maryi itd. bez uszanowania? — Czy nie używałem(am) klątwy w gniewie lub niecierpliwości, czy nie wymawiałem(am) przytém słów: Sakrament, krzyż, niebo itd? — Czy nie przysięgałem(am) fałszywie albo lekkomyślnie? — Czy nie bluźniłem(am) lub nie szemrałem przeciwko Panu Bogu? — Czy nie szydziłem(am) z rzeczy świętych lub obrządków religijnych?
Trzecie przykazanie Boże. Czy w niedziele i święta nie opuszczałem(am) Mszy św. lub nauki chrześcijańskiéj, albo czym się nie spóźnił(a) z własnéj winy? — Czym podczas Mszy świętéj i nauki nie był(a)