Strona:Abraham Penzik - Przyszły rząd Polski.pdf/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tów w Polsce. 3, Wzrastająca obawa przed ewentualnem powstaniem rządu rewolucyjnego na uchodźtwie, względnie utworzeniem rządu w Polsce po uwolnieniu jej przez Czerwoną Armję, a w związku z tem obawa przed utratą wpływów i stanowisk.
Czy istnieją jakieś przyczyny natury prawnej do zmiany stanowiska w kwestji tymczasowości rządu polskiego? Czy władze rządowe (Sosnkowski nazywa je błędnie państwowemi) są naprawdę legalne? Czy rząd ten rzeczywiście powstał z woli narodu? Czy może on sobie rościć prawo do administrowania krajem po uwolnieniu go z pod jarzma hitlerowskiego? Czy wreszcie stanowi on „kontynuację” rządu przedwojennego w Polsce? Odpowiedź na wszystkie wymienione pytania jest negatywna…
Postaram się to uzasadnić.
Legalnym nazywamy rząd, który powstał zgodnie z obowiązującemi ustawami, a w szczególności z obowiązującą Konstytucją danego kraju. Rządem zaś powstałym z woli narodu zwykli jesteśmy nazywać rząd, o którego powstaniu i składzie decyduje większość obywateli państwa.
Rządy polskie na uchodźtwie, we Francji i w Anglji — jak i poprzedzający je rząd ozonowy w Polsce, zbiegły do Rumunji — nie powstały zgodnie z obowiązującą konstytucją polską i nie decydowała o ich powstaniu większość społeczeństwa w Polsce.

Nieważność Konstytucji z 23 kwietnia, 1935 r.

W chwili powstania tych rządów obowiązywała i dotąd w gruncie rzeczy obowiązuje Konstytucja polska z dnia 17 marca 1921 wraz z nowelą z 2 sierpnia 1926 roku, a rządy powyższe utworzone zostały — wbrew woli narodu — na podstawie tak zwanej Konstytucji z 23 kwietnia 1935. Konstytucja