Strona:109 potraw.djvu/36

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


e) Grzybowy: 6 grzybków suszonych namoczyć na noc w kilku łyżkach zimnej wody. Z rana pokrajać w paski wraz z wodą, w której się moczyły, wlać do białego sosu, gotować dwanaście minut. Doprawić 5 dkg. śmietany lub kostką buljonu. Albo 6—8 grzybków solonych czy marynowanych w occie pokrajać w cienkie paski, włożyć do białego sosu. Gotować dwadzieścia minut. Doprawić kilku kroplami „zaprawy do zup“.
f) Korniszonowy: zamiast marynowanych grzybków wziąć 4—8 korniszonów. Dalej postępować tak samo.
g) Musztardowy: do gotowego białego sosu włożyć łyżkę musztardy, zagotować raz. Dodać kostkę buljonową lub 5 dkg. śmietany.


DANIA Z KARTOFLI.
1. KARTOFLE NADZIEWANE.

8 dużych kartofli (wagi około 1 kg), 15 dkg. cebuli, 2 łyżki oleju lub szmalcu, pieprz, 1 łyżka mąki, sól, 1 kostka buljonowa.
Kartofle upiec lub ugotować w łupinach, przekrajać na płask. Łyżeczką wyjąć cały miążc pozostawiając go na pół centymetra koło ścianek. Cebule drobno pokrajane udusić na miękko z olejem lub szmalcem. Z mąki zrobić zasmażkę, rozprowadzić szklanką wody z kostką buljonową. Masę kartoflaną utrzeć jaknajdokładniej z cebulą i zasmażką mączną. Osolić, popieprzyć, dodać zielonego koperku lub pietruszki (mogą być suszone). Napełnić połówki kartofli formując ładną kopułę. Zapiec w piecyku na brytfannie lub w „prodige’u“ na gazie. Gorące podawać.

2. RACUCHY KARTOFLANE.

1 kg. 20 dkg. dużych kartofli, sól, 5 dkg. oleju (2 łyżki), duże surowe obrane kartofle utrzeć na tarce, osolić.