Strona:109 potraw.djvu/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


16. SUSZENINA[1].
(Potrawa wigilijna na 6—8 osób).

25 dkg. suszonych owoców: jabłek, gruszek, jeśli można i śliwek, umyć starannie i namoczyć na noc w zimnej wodzie z paru łyżkami cukru. Nazajutrz owoce pokrajać i gotować w tejże wodzie aż zupełnie zmiękną, dodać parę goździków i kawałek cynamonu. Kopiastą łyżkę mąki kartoflanej nalać w zimnej wodzie, wlać do gotujących się owoców, zagotować. Odstawić aby ostygło. Dosłodzić do smaku zacharyną.


DANIA MIĘSNE.
1. MOSTEK CIELĘCY, NADZIEWANY.
(Danie świąteczne na 8-10 osób).

1 kg. mostku cielęcego, 15 dkg. bułki, 1 jajko, garść koperku i pietruszki (mogą być surowe), 6 dkg. margaryny albo szmalcu, 2 duże kartofle.

Środkowy kawałek mostku wymoczyć godzin parę. Ostrym nożem nadciąć cienkie błony nad kośćmi i te kości wyluzować. Z dwóch dkg. tłuszczu, jajka, pietruszki, koperka i utłuczonej, ususzonej bułki, zrobić farsz, dodać kartofle ugotowane i utarte, osolić, dodać parę łyżek wody aby się farsz nie kruszył. Mostek osolić. Nadziać między dwie warstwy wyraźnie się dzielącego mięsa, zaszyć grubymi nićmi. Tłuszcz mocno rozegrzać w garnku, mostek w nim zarumienić. Podlać kilku łyżkami wody i dusić wolno aż mięso zmięknie. Na gorąco lub na zimno pokrajać bardzo ostrym nożem na dwanaście cienkich plastrów. Podawać z jakąbądź surówką, kartoflami z wody, czerwoną kapustą itp.

  1. 25 dkg. suszonych owoców, 10 dkg. cukru, łyżka mąki kartoflanej, parę goździków, kawałek cynamonu, sacharyny do smaku, 3 litry wody.