Strona:Życie płciowe i jego znaczenie.djvu/112

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Rozpatrzmy się wśród czynników wychowania umysłowego, a spostrzeżemy niejedno, co chociaż w zasadzie pożyteczne, ale stosowane w sposób nieprawidłowy, miasto wzmacniać młodociany umysł, powstrzymuje go w rozwoju, przeciążając pracą, a tem samem podrywając ustrój czulcowy (nerwowy).
Przeciążanie pracą umysłową jest jedną z częstych przyczyn zdenerwowania młodego pokolenia – a wszelkie zdenerwowanie osłabia siłę woli, i czyni młodzież mniej odporną przeciw pokusom zmysłowym. Czy wychowawcy, strzegący pilnie młodzież przed demoralizującym wpływem złych książek itd., zastanawiają się zarazem, że przynaglanie do nauki, do kilkogodzinnego ślęczenia nad książką choćby najbardziej pouczającą i moralną, jest przecież szkodliwem dla młodocianego umysłu i pośrednio przyczynia się do zboczeń z drogi zdrowego życia płciowego?! Czy zastanawiają się nad tem, iż żądając od dzieci popisywania się wypowiadaniem łokciowych wierszy, zwykle tem samem powodują osłabienie a często rozstrojenie nerwów u dzieci? Zapewne, że nie, gdyż inaczej nie widzielibyśmy naokół tyle wybladłych twarzyczek wśród młodzieży tak często znamion zdenerwowania, ułatwiającego dostęp chorobliwym popędom płciowym.
Odpowiedzieć może niejeden, że szkoła nowoczesna wymaga przecież tyle od młodzieży, iż z konieczności dziecko, odwiedzające ją, musi prócz godzin szkolnych poświęcać jeszcze w domu kilka godzin na odrabianie zadań szkolnych. A jakże powstrzymywać dziecko od tego, gdy okazuje chęć do nauki? Aby dziecko dało sobie później radę w życiu, trzeba baczyć na to, by się jak najwięcej