Strona:Świat R. I Nr 5 page 16 3.png

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Na tem urywa się rapport złożony w roku 1836 feldmarszałkami Paskiewiczowi. Nadmienić należy, że Krupski redakcyi Gazety rządowej nie pozyskał, pomimo że starał się o względy sfer biurokratycznych rozpowszechnianiem broszur o łaźniach parowych rosyjskich, których przedtem w Królestwie nie znano i nie praktykowano. Przerzucił się następnie Krupski do innej dziedziny publikacyi, drukując książeczki o strategice szachowej, o stenografii i wydając zbiór powieści tłomaczonych pod ogólnym tytułem Światowida. Zmarł dopiero w roku 1856.
Redakcyę Gazety rządowej otrzymał Jan Karnicki. Od 1-go Października 1861 r. Gazeta owa, z rozporządzenia margrabiego Wielopolskiego pozyskała dawną nazwę Dziennika powszechnego, aby, odpowiednio do programu politycznego ówczesnego, nawiązać i w tej mierze tradycyę z czasami przedlistopadowemi w zarządzie wewnętrznym królestwa.
Po upadku Wielopolskiego rząd reakcyjny skasował ów tytuł i przywrócił gazecie urzędowej nazwę Dziennika warszawskiego, który treścią swoją i nastrojem obniżył doszczętnie poziom poważnego, europejskim ładem prowadzonego pod redakcyą F. M. Sobieszczańskiego, dawnego Dziennika powszechnego. Redakcyę jego objął Mikołaj Pawliszczew i prowadził przez lat szereg, początkowo w języku polskim, ośmieszając prowodyrów powstania z roku 1863 i przedrukowując dyatryby antipolskie Moskiewskich wiadomości Katkowa. Z czasem język polski usunięto zupełnie ze szpalt owej gazety i w takim kształcie utrzymuje się ona po dziś dzień.

Alex. Kraushar.