Rozrywki Naukowe/Zdolność kaloryczna

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Gaston Tissandier
Tytuł Rozrywki Naukowe
Wydawca Jan Fiszer
Data wyd. 1910
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Jan Harabaszewski
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


CIEPŁO WŁAŚCIWE (ZDOLNOŚĆ KALORYCZNA).
Gotowanie wody w papierze.

Robimy małe pudełko z papieru, które zawieszamy za pomocą czterech nitek na pręcie drewnianym, umieszczonym poziomo na odpowiedniej wysokości.

Fig. 90.

Improwizowane naczynie napełniamy wodą i stawiamy nad płomieniem lampki spirytusowej. Papier nie spala się, ponieważ woda pochłania wszystko ciepło, niezbędne do przemiany stanu skupienia. Woda zaczyna wrzeć, a papier zostaje nietknięty. Naczynie z papieru trzeba ogrzewać w ten sposób, żeby płomień dotykał jedynie tych części, które są w zetknięciu z wodą.


Topienie cyny na karcie.

Zawiń brzegi karty do gry tak, żebyś otrzymał z niej małą czworoboczną miseczkę. Połóż na tej miseczce dużą gałkę papieru cynowego lub kawałek tego metalu i potrzymaj wszystko nad płomieniem.

Fig. 91.

Karta nie spali się, a metal się w niej stopi. Trzeba ogrzewać kartę z zachowaniem pewnych ostrożności, możliwie w tej części karty, która jest w zetknięciu z metalem. Cyna pochłania całkowicie ciepło, potrzebne jej do stopienia (fig. 91).
I tutaj mamy fakt, dotyczący przewodnictwa metali i ciepła właściwego.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Gaston Tissandier i tłumacza: Jan Harabaszewski.