Rozrywki Naukowe/Wytrzymałość

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Gaston Tissandier
Tytuł Rozrywki Naukowe
Wydawca Jan Fiszer
Data wyd. 1910
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Jan Harabaszewski
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


WYTRZYMAŁOŚĆ MATERJAŁÓW.
Podniesienie karafki z wodą za pomocą słomki.
Oto doświadczenie, które niechybnie wzbudzi zaciekawienie (fig. 9), pomyślny wynik próby wydaje się z początku wątpliwy. Tymczasem nic bardziej prostego. Przed wprowadzeniem do ka-
Fig. 9.
rafki zgina się słomkę w ten sposób, żeby łodyga, zakrzywiona pracowała przy podnoszeniu dzięki ściśnieniu. Dobrze jest mieć w zapasie kilka łodyg nietkniętych, bez uszkodzeń, by w razie potrzeby móc zastąpić złamane podczas pierwszych prób.

Z której strony zapali się fosfór?
Z pudełka z zapałkami bezpieczeństwa wyjmujemy cztery sztuki, umieszczamy dwie z nich w przestrzeni między pudełkiem i szufladką, zlekka wyciągniętą, trzecią wstawiamy pomiędzy dwie poprzednie u końców ich, jak wskazuje figura 10. Ta trzecia
Fig. 10.
zapałka musi być dobrze wciśnięta pomiędzy dwie inne, które w tym celu trochę się odchyla z pierwotnego położenia, unikając w każdym razie złamania. Ogień za pomocą czwartej zapałki podkładamy pod środek zapałki poziomej i zwracamy się do widzów z zapytaniem, której zapałki fosfór zapali się. Tej z prawej strony? Czy tej z lewej? Tam, gdzie się schodzą dwie główki z fosforem? Czy tam, gdzie jest jedna główka tylko? Odpowiedź: Żadna z trzech. Skoro środek zapałki zwęgli się, dwie boczne zapałki odskakują i wyrzucają trzecią tak energicznie, że ta gaśnie.

Rysunek nasz dostatecznie wyjaśnia układ doświadczenia, niema potrzeby zatrzymywać się dłużej na nim.
W razie, gdy zapałki nie wchodzą łatwo w przestrzeń wolną między ścianki pudełka i szufladkę, zlekka nacina się je na dolnych częściach.


Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Gaston Tissandier i tłumacza: Jan Harabaszewski.