Rozmowy z Napoleonem na Wyspie Świętej Heleny o kwestii polskiej (1817)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Rozmowy z Napoleonem na Wyspie Świętej Heleny o kwestii polskiej • Longwood House, Wyspa Świętej Heleny, 25 marca 1817 • Henry Meynell
Rozmowy z Napoleonem na Wyspie Świętej Heleny o kwestii polskiej
Longwood House, Wyspa Świętej Heleny, 25 marca 1817
Henry Meynell
Przekład: Wikiźródła (lista tłumaczy na stronie historii).

Napoleon zwrócił uwagę admirałowi Pulteneyowi Malcolmowi, że rozpoczął wojnę z Rosją, ponieważ car Aleksander I nie wypełnił postanowień jednego z traktatów tylżyckich i że pragnął też trwałego utworzenia Królestwa Polskiego, jako bariery przeciwko Rosjanom, gdyż wcześniej lub później najadą oni na Europę. Admirał spytał Napoleona, dlaczego nie zatrzymał się w Polsce? Bonaparte odpowiedział, że mógł dyktować warunki pokoju z Moskwy, jednak Rosjanie podpalili to miasto i go zrujnowali. Admirał spytał, dlaczego w takim razie nie poszedł na Sankt Petersburg zamiast na Moskwę? Napoleon odpowiedział, że uderzając w tamtym kierunku jego armia pozbawiona byłaby magazynów zaopatrzenia, których nie brakowało w obfitujących w zboże okolicach Moskwy.

Przekład może być udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał
Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).
 Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.
Przekład
Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Attribution 2.5.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.