Postanowienie Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 6.07.1940 r.

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki


Postanowienie Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 6.07.1940 r.
Postanowienie Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 6.07.1940 r.
Przekład: Wikiźródła (lista tłumaczy na stronie historii).

Rada Komisarzy Ludowych ZSRR postanawia:

1. Zatwierdzić organizację korpusu zmechanizowanego w składzie dwóch dywizji pancernych, jednej dywizji zmotoryzowanej, jednego pułku motocyklistów, jednej eskadry lotniczej, batalionu drogowego i batalionu łączności korpusu. Zmechanizowanemu korpusowi przydzielić jedną brygadę lotniczą w składzie dwóch pułków bombowych bliskiego zasięgu i jednego pułku myśliwskiego.

2. Zatwierdzić organizację dywizji pancernej korpusu zmechanizowanego i samodzielnej dywizji pancernej w składzie:
a. dwóch pułków pancernych po jednym baonie czołgów ciężkich, dwóch baonach czołgów średnich, jednego baonu czołgów miotaczy ognia w każdym pułku
b. jednego pułku zmotoryzowanego w składzie trzech baonów strzeleckich i jednej sześciodziałowej baterii artylerii pułkowej
c. jednego pułku artylerii w składzie dwóch dywizjonów: jednego dywizjonu haubic 122mm i jednego dywizjonu haubic 152mm
d. dywizjonu przeciwlotniczego, batalionu rozpoznawczego, batalionu budowy mostów i służb tyłowych.

Na uzbrojeniu dywizji pancernej dysponować: ciężkich czołgów – 105, średnich czołgów – 227, czołgów miotaczy ognia – 54, razem – 386 czołgów, samochodów pancernych – 108, haubic 152mm – 12, haubic 122mm – 12, armat pułkowych 76mm – 6, armat przeciwlotniczych 37mm – 12, moździerzy 82mm – 18, moździerzy 50mm – 54, wkm – 6, ckm – ?, rkm – 122, pistoletów maszynowych – 390, karabinów samopowtarzalnych – 1528.

3. dywizje zmotoryzowaną mieć w składzie i organizacji zatwierdzonej postanowieniem Komitetu Obrony z 22.05.1940 r. №215 cc.

4. Zatwierdzić etaty:
a. dowództwa korpusu zmechanizowanego i pułku motocyklistów na etacie pokojowym – 2662 ludzi, na etacie wojennym – 2862 ludzi
b. dywizji pancernej na etacie pokojowym – 10 493 ludzi, na etacie wojennym – 11 343 ludzi
c. dywizji zmotoryzowanej na etacie pokojowym – 11 000 ludzi, na etacie wojennym – 12 000 ludzi.

5. Razem w Armii Czerwonej mieć osiem korpusów zmechanizowanych i dwie samodzielne dywizje pancerne, razem osiem dowództw korpusów z pułkami motocyklistów i jednostkami korpuśnymi, 18 dywizji pancernych i osiem dywizji zmotoryzowanych.

6. W związku z wejściem jednostek Armii Czerwonej na terytorium Estonii, Łotwy i Litwy, oswobodzeniem Besarabii i zajęciem północnej części Bukowiny zatwierdza się następujące zmiany w składach okręgów:
a. jednostki znajdujące się na terytorium Estonii, włączyć w skład Leningradzkiego Okręgu Wojskowego. Dla prawidłowego dowodzenia jednostkami rozmieszczonymi na terytorium Estonii przenieść do Tallina dowództwo 8 armii Leningradzkiego OW.
b. dla dowodzenia jednostkami znajdującymi się na terytorium Łotwy i Litwy, sformować nowy Nadbałtycki Okręg Wojskowy z dyslokacją w Rydze. W skład Nadbałtyckiego Okręgu Wojskowego włączyć wojska, rozłożone na Łotwie, Litwie i rejonach Siewierza, Idricy, Wielkich Łuków, Nowosokolników i Newla obwodu kalinińskiego.
c. istniejące dowództwo Kalinińskiego Okręgu Wojskowego rozformować, przekazać dowództwo okręgu na formowanie nowego Nadbałtyckiego Okręgu Wojskowego, terytorium, jednostki wojskowe i instytucje wchodzące w skład Kalinińskiego Okręgu Wojskowego przekazać: obwód smoleński jego wojska i instytucje – w skład Białoruskiego Okręgu Wojskowego, wschodnie części Kalinińskiego Okręgu Wojskowego i wojska rozłożone w nim – w skład Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.
d. przemianować Białoruski Specjalny Okręg Wojskowy w Zachodni Specjalny okręg wojskowy.
e. terytorium północnej części Bukowiny i wojska rozłożone w niej włączyć w skład Kijowskiego Specjalnego Okręgu Wojskowego. Przyznaje się pilnie dowództwu Kijowskiego Specjalnego Okręgu Wojskowego przeniesienie do Tarnopola.
f. terytorium Besarabii i wojska rozmieszczone w niej włączyć w skład Odeskiego Okręgu Wojskowego.
g. nakazać Ludowemu Komisarzowi Obrony sformować 23 nowe dywizje strzeleckie 3-tysięcznego etatu każda. W związku z powyższym zmienia się postanowienie KO z 22 maja 1940 r. № 215 сс. Razem w Armii Czerwonej należy dysponować 200 dywizjami, z nich:

  • dywizji strzeleckich 12-tysięcznego etatu (w tym 15 dywizji Frontu Dalekowschodniego po 12550 ludzi) – 95
  • dywizji zmotoryzowanych po 11 000 ludzi – 8
  • dywizji pancernych po 10 493 ludzi – 18
  • dywizji strzelców zmotoryzowanych po 12000 ludzi – 3
  • dywizji strzelców górskich po 9000 ludzi – 10
  • dywizji strzeleckich po 6000 ludzi – 43
  • dywizji strzeleckich po 3000 ludzi – 23
  • razem – 200 dywizji.

8. Nakazać ludowemu komisariatowi obrony przekazać Iżerski pułk strzelecki Knigisepskiego rejonu umocnionego na wyspy Ozylia i Dago, przeformować go w samodzielną brygadę strzelecką liczebności 8000 ludzi z późniejszym przekazaniem tej brygady do składu Floty Wojenno – Morskiej.

9. Przygotować formowanie 30 dywizji strzeleckich w pierwsze trzy miesiące wojny i dodatkowo 30 dywizji strzeleckich i dwóch korpusów zmechanizowanych do końca pierwszego roku wojny.

Zobowiązać Ludowy Komisariat Obrony do zgromadzenia dla tych dywizji zapasów uzbrojenia, techniki i przydziałów wojskowo – mobilizacyjnych.

10. Zatwierdzić rozłożenie po okręgach wojskowych strzeleckich, zmechanizowanych, pancernych i kawaleryjskich dywizji, pułków artylerii korpuśnej, pułków artylerii RND i samodzielnych brygad pancernych w oparciu o ustalenia resortowe.

Nakazać Ludowemu Komisariatowi Obrony przystąpić do redyslokacji wojsk w oparciu o przyjęte rozdzielniki po okręgach wojskowych. Dla zabezpieczenia przewozów, związanych z redyslokacją wydzielić dla LKO dodatkowe normy na miesiąc lipiec w wysokości 120000 wagonów.

Ludowe komisariaty komunikacji powinny ubezpieczyć wypełnienie przewozów w rozmiarze następującej liczebności pociągów na dobę:

  • Odeska droga kolejowa – 10
  • Południowo–Zachodnia droga kolejowa – 12
  • Lwowska droga kolejowa – 10
  • Białostocka droga kolejowa – 8
  • Leningradzka droga kolejowa – 10
  • i w pozostałych rejonach według potrzeb Ludowego Komisariatu Obrony.

11. W związku z zatwierdzeniem nowych formowań, podanych wyżej, w związku ze zmianą postanowienia Komitetu Obrony przy Radzie Komisarzy Ludowych ZSRR od 22 maja 1940 r. liczebność Armii Czerwonej zatwierdza się w sile 3 461 200 ludzi.

Podpisali: Mołotow, Chłomow


Przekład może być udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał
Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.
Przekład
Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0.
Dodatkowe informacje o autorach i źródle znajdują się na stronie dyskusji.