Plik:AGAD Sekreta różne 01.png

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Rozmiar pierwotny(2604 × 4206 pikseli, rozmiar pliku: 17,28 MB, typ MIME: image/png)

Opis

Opis

Sekreta różne tak w gospodarstwie potrzebne, jak też w chorobach różnych ratunki doświadczone y niektóre temi czasy praktykowane y zalecone.
Staropolskie przepisy gospodarcze i wyrobu domowych lekarstw na choroby ludzi i zwierząt.
Treść:
Dokument zawiera cztery grupy opisów wykonania środków i umiejętności użytecznych w codziennym życiu szlachcica XVII w., w tym:
1. Przepisy wyrobu domowych „lekarstw” na: ból głowy, zębów i gardła, gorączkę, gojenie raka, krew z nosa, odciski („odgniotki”), „zgagę”; dyzenterię („dyssenterię”), na sen, od-mrożenie („zmro¬żenie”), ukąszenie komarów oraz o sposobach robienia wódki na różne choroby, takie jak: ”od powietrza”, „na malignę, kolkę, suchoty, chorobę tchawicy, na słabość y oziębienie żołądka etc.
2. Sposoby zwalczania szkodników roślin i chorób zwierząt, w tym: gąsienic na kapuście, liszek na drzewie i „wygubienia” kretów, szczurów, myszy, pluskiew oraz wyrabiania „lekarstwa” na chorobę bydła rogatego i „puszczenia krwi koniowi, aby nigdy nie oślep”.
3. Przepisy użyteczne w gospodarstwie domowym, w tym opisy takich umiejętności jak: odnowienia obić mebli, polerowania rzeczy lakierowanych, „wygubienia kurzawy z su-kien”, robienia kleju („masy”) do sklejania stłuczonych naczyń, środków do prania, wy-konania „lampy nocnej małym kosztem”, „konserwowania róż” oraz sposobów: „ażeby mieć w zimie kwiaty naturalne, rozkwite, gdy się żąda”, „robienia wódki lawendowej”, „ugaszenia ognia z sadzy zaczętego”.
4. Przepisy przydatne przy sporządzaniu posiłków, w tym: na zachowanie świeżości chleba, sposobu wędzenia szynek, konserwowania owoców („fruktów”) i wykonania olejku cy-namonowego.
Komentarz:
Dokument pochodzi z archiwum rodziny Komierowskich z Komierowa w powiecie sępo-leńskim. Zachował się w księdze noszącej tytuł „Zbiór anegdot i opowiadań”. Obok wymienionego dokumentu oraz tytułowych anegdot i opowiadań są w niej inne do-kumenty, takie jak „Zebranie sekretów, sposobów robienia wódek, konfitur, pasztetów, potraw y innych rzeczy, które się w apteczce dobrego lub dobrey gospodyni znaydować powinny” oraz podręczny słownik francusko- polski, zagadki i odpisy dokumentów. Księ-ga jest więc swoistym silva rerum. U źródeł jej powstania była chęć pozbierania informa-cji, wierszy, anegdot, zagadek, opowieści oraz przepisów użytecznych w domu, folwarku i życiu towarzyskim. Odzwierciedlają one wiedzę, umiejętności i zainteresowania kulturalne średniozamożnej szlachty doby sarmackiej osiadłej na Krajnie, czyli północnej części staropolskiego województwa kaliskiego i w sąsiednich: kujawskim i pomorskim.
Księga została spisana w większości przez Józefa Komierowskiego, cześnika inowro-cławskiego. Zawarte w niej teksty zostały utrwalone z myślą o aktualnych potrzebach au-tora i jego najbliższych oraz na potrzeby przyszłych pokoleń. Do kanonu dobrego wy-chowania szlachcica, obok zdobycia wiedzy na temat gospodarowania na folwarku, nale-żała znajomość anegdoty, sentencji czy powiedzeń. Ich opanowanie warunkować miało sukcesy gospodarcze oraz towarzyskie w celu uzyskania opinii „człowieka bywałego”.
Użyteczność praktyczna większości prezentowanych przepisów we współczesnych czasach budzi duże wątpliwości. Ich duża wartość naukowa, tak jak innych części oma-wianej księgi wynika, co podkre¬śla Stanisław Roszak, autor naukowej analizy ksiąg silva rerum z faktu, iż są to stosunkowo rzadko spotykane w polskich archiwach źródła do po-znania wiedzy i kultury średniozamożnej szlachty doby sarmackiej.
Publikacja źródła: dokument nie był publikowany
Opis zewnętrzny: oryginał oryginał, jęz. polski, jęz. łaciński, jęz. francuski, papier, 20 x 30 cm, strony 283-292
Miejsce przechowywania: APB, Archiwum Komierowskich z Komierowa, pow . Sępólno, sygn. 101
Autor komentarza: Stanisław Błażejewski

Autor skanu: Bolesław Rassalski
Data
Źródło Archiwum Główne Akt Dawnych
Autor NieznanyUnknown author

Licencja

Public domain

Ten materiał przeszedł do domeny publicznej w kraju pochodzenia, jak również w państwach i terytoriach, gdzie prawo autorskie wygasa w ciągu 100 lat po śmierci autora.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

image/png

c8b546f40dbc62174ecec5576813b9af7741a211

18 124 634 bajt

4206 piksel

2604 piksel

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny15:14, 29 lis 2014Miniatura wersji z 15:14, 29 lis 20142604 × 4206 (17,28 MB)HappaVicuñaUploader 1.20

Następujące strony korzystają z tego pliku:

Globalne wykorzystanie pliku

Ten plik jest wykorzystywany także w innych projektach wiki:

Metadane