Ostrzeżenie Delegata Rządu na Kraj przed zaciąganiem się do niemieckiej dywizji SS-Galizien, skierowane do obywateli polskich narodowości ukraińskiej (1943)

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ostrzeżenie Delegata Rządu Na Kraj przed zaciąganiem się do niemieckiej dywizji SS-Galizien, skierowane do obywateli polskich narodowości ukraińskiej • Delegat Rządu na Kraj[1]
Ostrzeżenie Delegata Rządu Na Kraj przed zaciąganiem się do niemieckiej dywizji SS-Galizien, skierowane do obywateli polskich narodowości ukraińskiej
Delegat Rządu na Kraj[1]
Wikipedia
Zobacz w Wikipedii hasło 14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska)


21 czerwca 1943

Uwaga! Tekst niniejszy w języku polskim został opublikowany w roku 1943.
Stosowane słownictwo i ortografia pochodzą z tej epoki, prosimy nie nanosić poprawek niezgodnych ze źródłem!


DELEGAT RZĄDU: OSTRZEŻENIE UKRAIŃCÓW OBYWATELI POLSKICH PRZED ZACIĄGNIĘCIEM SIĘ DO NIEMIECKIEJ DYWIZJI SS „GALIZIEN”

„Rzeczpospolita Polska”[2], nr 10/61, 21 VI 1943

Maj 1943

Oświadczenie

W związku z utworzeniem przez okupantów przy udziale pewnych czynników ukraińskich na terenie województw południowo-wschodnich formacji pn. „SS. Schützen Division Galizien”, do której wzywa się w drodze ochotniczego zaciągu obywateli polskich narodowości ukraińskiej — stwierdzam, że wstąpienie do tej formacji obywateli polskich będzie uważane za złamanie wierności wobec PAŃSTWA POLSKIEGO i pociągnie za sobą jak najsurowsze konsekwencje.

Garstka agitatorów germanofilskich stara się raz jeszcze pociągnąć mniej uświadomione i niewyrobione elementy na drogę dokumentowania jak najściślejszej łączności z okupantami, narażając pozyskanych do tej współpracy na kary w przyszłości, a całą ludność ukraińską — na zarzut pomagania Niemcom, których nieuchronna klęska w walce z całym cywilizowanym światem jest oczywista.

Przypominam, że już kilkakrotnie pewne elementy społeczeństwa ukraińskiego dały się użyć do akcji proniemieckiej, a zarazem przeciwpolskiej i przeciwalianckiej. Odbiło się to szerokim echem w świecie, urabiając opinię o związaniu się społeczeństwa ukraińskiego z Niemcami.

W imię więc własnego, dobrze zrozumianego interesu ludności ukraińskiej, w imię dobrego ułożenia się w przyszłości współżycia całej ludności województw wschodnich oraz wobec perspektyw, jakie otwierają się dla polskiej i ukraińskiej ludności w warunkach świetnej przyszłości zarysowującej się dla Państwa Polskiego po wojnie — wzywam obałamuconych do spojrzenia w oczy rzeczywistości, do rozważenia trzeźwo, jakie możliwości stoją na najbliższą przyszłość przed ludnością ukraińską tych ziem i do natychmiastowego cofnięcia się z błędnej drogi.

Pełnomocnik na Kraj[3] Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Przypisy

  1. Delegat Rządu na Kraj na obszar Generalnego Gubernatorstwa, od 19 lutego 1943 do 27 marca 1945 funkcję tę pełnił Jan Stanisław Jankowski
  2. Jeden z organów prasowych Polskiego Państwa Podziemnego
  3. Jan Stanisław JankowskiTen tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie dyskusji.