Ogród warzywny na dwustu metrach kwadratowych (1929)/Rozdział XI

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Bronisław Gałczyński
Tytuł Ogród warzywny na dwustu metrach kwadratowych
Wydawca nakładem autora
Data wyd. 1929
Miejsce wyd. Piaseczno pod Warszawą
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron


ZAGONY Nr. 17 — 18.

Jaknajwcześniej na wiosnę dać po 2 taczki kompostu na zagon, przekopać, zrównać i zasiać szpinak w siedem rzędów na zagonie. Na każdy zagon potrzeba 50 gramów nasienia. Po wzejściu przerwać tak, aby odległość pomiędzy roślinami była nie mniejsza niż 10 cm. Jak wyrosną na tyle, że zejdą się liśćmi, przerwać jeszcze raz i zostawić co 20 cm. Do końca Maja ukończyć zbiór szpinaku, poczem zagon potrząsnąć nawozem i przekopać.
Koło 1-go czerwca wykopać wzdłuż zagona (pośrodku) rowek 30 cm. szeroki, 20 cm. głęboki, napełnić przegniłym nawozem albo kompostem i przykryć ziemią wydobytą z tego rowka. Powstanie tym sposobem wzniesienie, jak gdyby wał, wzdłuż zagona. Na tym wzniesieniu zasiać ogórki „Przybyszewskie“ kładąc co parę centymetrów ziarnko od ziarnka. Po wzejściu przerwać, aby rośliny zostały co 25 cm.
Kiedy już będą miały po trzy dobrze rozwinięte liście, należy uszczknąć wierzchołek każdej roślinie, aby lepiej rozwinęły się boczne pędy, które najobficiej owocują. Częste spulchnianie ziemi i podlewanie (wieczorem) nie za zimną wodą, — to wszystko czego ogórek wymaga, oprócz pogody.
W 2 lub 3 tygodnie po wysianiu ogórków, obsadzimy brzegi 17-go i 18-go zagona kapustą brukselską, sadząc kupioną od ogrodnika rozsadę (20 sztuk) co 110 cm., czyli po 10 sztuk na każdym zagonie. Dlatego tak rzadko, żeby nie cieniować zanadto ogórków. Kto chce rozsadę sam wyhodować, niech zasieje w końcu kwietnia na gruncie 1 gram nasienia odmiany „Herkules“. Zasiać trzeba tak samo, jak kapustę. Po wzejściu należy przerwać, a następnie rozsadę „rozpikować“ jak mówią ogrodnicy, to znaczy: przesadzić — dając większe odległości pomiędzy roślinami.

Brukselka „Herkules“.
W Sierpniu i Wrześniu zbiór ogórków. W Listopadzie i Grudniu zbiór brukselki.Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Bronisław Gałczyński.